Premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničia Eduard Kukan blahoželali tureckému ľudu. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Premiéra Mikuláša Dzurindu potešilo, že Európska únia začala s Tureckom a Chorvátskom rokovania o vstupe. "Chcel by som zablahoželať ľudu Turecka a Chorvátska," povedal včera v prítomnosti ministra zahraničia Eduarda Kukana a viacerých diplomatov.
Dzurinda si myslí, že keď sa budú Turecko a krajiny bývalej Juhoslávie pozitívne rozvíjať, Európa bude omnoho bezpečnejšia.
Na Slovensku sa včera proti členstvu Turecka opäť ozvalo vládne KDH. Je sklamané a hovorí, že ide o výraz nejasnej koncepcie vývoja únie. Za najlepšie riešenie pre Turecko považuje privilegované partnerstvo.
Experti upozorňujú, že vstup Turecka do únie je stále veľmi ďaleko. Rokovania budú trvať najmenej desať rokov a únia si nechala hneď niekoľko poistiek, ktoré jej umožnia pred Ankarou zavrieť dvere. Otázne je tiež, či Turecko bude chcieť a vedieť splniť všetky podmienky.
Štartu rozhovorov s Tureckom ešte v pondelok na summite v Luxemburgu dlho bránilo Rakúsko, kde je verejná mienka proti. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra je proti až 80 percent opýtaných Rakúšanov a 70 percent Francúzov. Na Slovensku je proti vstupu Turecka 50 percent opýtaných a za je 37 percent. Naopak, najväčšiu podporu na vstup do únie získalo Chorvátsko na Slovensku až 79 percent opýtaných.
Premiér Dzurinda sa domnieva, že s verejnou mienkou treba pracovať. "Ak by sme pri našich rozhodnutiach išli stále iba po vetre, tak by sme sa k ničomu nedopracovali," povedal o slabej podpore Turecka. Prieskumy sú podľa premiéra dôležité a nemožno ich prehliadať, ale "dokážeme na ne aj vplývať". Pripomenul nízku podporu členstvu v NATO, ktorá sa v priebehu dvoch rokov zdvojnásobila.
Kukan povedal, že ak má byť Turecko európske, nijaké "zľavy pri plnení kritérií nedostane, tak ako ich nedostal nikto iný".
Otvorenie prístupových rokovaní považuje premiér za významné aj preto, že v únii "tak trošku zavládla depresia" po neúspešných referendách o euroústave vo Francúzsku a Holandsku a po tom, čo sa nepodarilo dospieť k dohode o finančnej perspektíve na roky 2007 - 2013.
Po oznámení, že Chorvátsko plne spolupracuje s Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu, nebol podľa Kukana dôvod odkladať začiatok prístupových rozhovorov.
Po hodinách napätých rokovaní prišlo v Luxemburgu uvoľnenie. Kukan prezradil, že sa búrlivo tlieskalo, priniesli šampanské a pomarančový džús "to pre tureckú delegáciu" a pripili si na tento "historický moment".
Autor: sp