Ceny volania do zahraničia sú v Európskej únii podľa Bruselu prehnané a celkom nepriehľadné.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRUSEL - Európska komisia pokračuje vo svojej snahe prinútiť mobilných operátorov k zníženiu cien roamingu. Včera spustila internetové stránky (http://europa.au.int/information_society/roaming ), kde si ľudia môžu porovnať ceny hovorov od rozličných operátorov a vybrať lepšiu ponuku. Krok komisie pochválili slovenskí operátori, ktorí očakávajú, že nižšie ceny roamingu im rozmnožia rady klientov.
Podľa Európskej komisie by malo zverejnenie taríf prispieť k ich zníženiu. V opačnom prípade plánuje pristúpiť k ich regulácií. Ceny volania do zahraničia sú v Európskej únii podľa Bruselu prehnané a celkom neprehľadné. Tarify sa naviac medzi krajinami aj jednotlivými operátormi výrazne odlišujú. Ľudia môžu byť nemilo prekvapení, aké účty im prídu za telefonovanie na dovolenke či služobnej ceste.
Najlacnejšiu tarifu objavila komisia medzi Fínskom a Švédskom, a to 20 centov (asi 8 korún) za štvorminútový hovor. Naopak najdrahšiu, medzi Maltou a Lotyšskom, a to 12,70 eura (494 korún) za rovnako krátky hovor. "Také rozdiely nie sú normálne. Niečo nie je v poriadku," povedala eurokomisárka pre informačnú spoločnosť Vivian Redingová.
Údaje na stránkach komisie nie sú zďaleka kompletné. Komisia vraj len chcela, aby si ľudia mohli na príklade niekoľkých krajín urobiť obrázok, aké ceny volania ich na cestách po únií čakajú. Komisárka oznámila plánované spustenie internetových stránok už v júli, na čo reagovali operátori prvými ústupkami. Redingová očakáva, že telekomunikační operátori budú v dobrovoľnom znižovaní cien pokračovať. "Pokiaľ v ďalších mesiacoch nezafunguje samoregulácia, komisia musí prijať opatrenie," povedala.
Slovenskí operátori snahu Bruselu vítajú: "Môže priniesť nižšie poplatky za službu medzi operátormi, ktoré sa v konečnom dôsledku prejavia na znížení cien pre zákazníkov," povedal hovorca T-Mobile Martin Vidan. Podľa hovorcu Orangeu Petra Tótha iniciatíva komisie prispeje k zvýšeniu prevádzky a využívania roamingu klientmi. "Zatiaľ sme výrazne zjednodušili spoplatňovanie sms správ posielaných z roamingu zavedením cenových zón. Vďaka tomu náš zákazník nemusí pred odchodom do zahraničia zisťovať najvýhodnejšieho operátora v krajine, pretože posiela sms za jednotné ceny od všetkých operátorov," dodal Tóth.
Internetové stránky obsahujú aj rady pre užívateľov mobilných telefónov, ako si na cestách do zahraničia vybrať najlepšiu ponuku. Na iniciatíve spoločne s komisiou pracujú aj regulačné orgány všetkých 25 členských štátov únie vrátane Slovenska. Údaje o tarifách roamingov chce komisia aktualizovať každého pol roka. (čtk, ip)