Bratislava 15. februára (TASR) - Slovenská republika podľa generálneho riaditeľa sekcie regionálnej politiky Európskej komisie (EK) Guya Crausera mierne zaostáva v manažmente projektov podporných programov Európskej únie (EÚ).
Dôležité bude, aby Slovensko dobehlo v tejto oblasti zameškané a aby bolo dôveryhodným kandidátom pre riadenie a využívanie veľkého množstva prostriedkov EÚ, ktoré budú do krajiny prichádzať po vstupe do EÚ z tzv. štrukturálnych fondov. Crauser to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii na záver svojej dvojdňovej návštevy Bratislavy.
Predvstupové programy EÚ - Phare, Ispa a Sapard sú podľa neho dobrou prípravou na efektívne využívanie peňazí z európskeho rozpočtu po vstupe krajiny do únie. Konštatoval, že vláda SR bude musieť v tomto roku vypracovať plán národného rozvoja na roky 2004-06, ktorý určí priority pre rozvoj potenciálu krajiny a prekonávanie ekonomických a sociálnych rozdielov oproti vyspelejším štátom EÚ. Plán národného rozvoja bude základným dokumentom, na základe ktorého jednotlivé ministerstvá vypracujú ďalej konkrétne programy rozvoja v oblasti dopravy, životného prostredia, regionálneho rozvoja či zamestnanosti. Účelom je zabezpečenie vyplácania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov priamo po vstupe do únie v roku 2004. V tejto súvislosti predstaviteľ EK konštatoval, že kandidátske krajiny sa musia sústrediť na dosiahnutie dostatočného množstva pracovníkov pre riadenie programov európskych podporných fondov. Investovanie do tejto oblasti bude mať podľa Crausera obrovskú návratnosť v príjme finančných prostriedkov.
Crauser ďalej uviedol, že zo štrukturálnych fondov na roky 2004-06 sa pre desať nových členských krajín počíta so sumou 25,5 miliardy eúr, z čoho pre SR pripadá čistka 1,6-1,7 miliardy eúr. Slovensko dosahuje 48-percentnú úroveň HDP na obyvateľa z priemeru súčasnej EÚ, bude preto oprávnene využívať vyrovnávací tzv. kohézny fond.
Generálny riaditeľ sekcie regionálnej politiky EK navštívil Slovensko pri príležitosti seminára o štrukturálnych fondoch pre pracovníkov slovenskej štátnej správy. Absolvoval pritom rokovania s vicepremiérkou pre európsku integráciu Máriou Kadlečíkovou, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Jánom Figeľom, ako aj na ministerstvách životného prostredia, financií, či regionálneho rozvoja.