Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana (vpravo) sa pozerá na britského ministra zahraničných vecí Jack Strawa. Ten neskrýval nad zdĺhavým rokovaním frustráciu. FOTO - SITA/AP |
Po dlhých hodinách veľmi nepríjemnej atmosféry Európska únia včera večer konečne dospela k dohode, ktorá umožní začatie vstupných rozhovorov s Tureckom. Otázka bola, ako sa k nej postaví Turecko. Až vo večerných hodinách minister zahraničných vecí Turecka Abdullah Gül oznámil, že sa s úniou dohodli. "Idem do Luxembrurgu. Pre Turecko sa začala nová éra," povedal Gül. Vstupné rokovania s Tureckom sa tak mohli začať.
Kuloáre naznačovali, že včera ustúpilo Rakúsko. To celý deň začatiu rozhovorov bránilo. Rakúska vláda totiž s odvolaním sa na verejnú mienku nechcela, aby rokovania vyústili do plného členstva Turecka. Tiež chcela zdôrazniť, že Európska únia musí byť sama v takej situácii, aby chudobné Turecko dokázala prijať. Po štvrtej hodine popoludní podľa zákulisných informácií Viedeň ustúpila a už netrvala na zmienke o privilegovanom partnerstve, teda bode, ktorý rozčuľoval Turecko.
Vzápätí ministri zahraničia únie odoslali kompromisný text do Ankary.
Zdĺhavý spor o Turecko trvajúci už od nedeľňajšieho večera veľakrát hrozil úplným krachom. Pre to zrušili slávnostný ceremoniál, ktorý mal odštartovať už o piatej popoludní. Zástupcovia tureckej vlády včera odmietali sadnúť si do lietadla smerom Luxemburg dovtedy, kým nebude na stole pre nich prijateľný text.
Britský minister zahraničia Jack Straw, ktorého krajina teraz únii predsedá, neskrýval frustráciu. Popoludní strácal nádej. "Nemôžem s istotou povedať, že budeme schopní dosiahnuť pokrok," povedal a varoval pred dôsledkami krachu. Hovoril o negatívnom signále vyslanom do ostatných moslimských krajín.
Neúspech rokovaní by tiež vykladali ako ďalší tvrdý úder vierohodnosti a akcieschopnosti únie.
Pre prevažnú kresťanskú Európsku úniu znamená rokovanie s mnohomiliónovým moslimským Tureckom historický zlom, ktorý úniu od základu zmení. Podľa optimistických odhadov potrvajú rozhovory minimálne desať rokov. Európska komisia, ktorá bude na rokovanie dohliadať, niekoľkokrát zdôraznila, že je to cesta s otvoreným koncom. "Ak Turecko nesplní jedinú kapitolu, nebude prijaté," uviedol český minister zahraničia Cyril Svoboda.
Zároveň sa míľovým krokom k bránam únie včera priblížilo Chorvátsko. Pre Chorvátsko, ktoré malo začať s Bruselom rokovať už tento rok v marci, prišla nečakane dobrá správa. Hlavná žalobkyňa haagskeho trestného tribunálu Carla del Ponteová včera totiž v Luxemburgu oznámila, že Chorvátsko plne spolupracuje.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Luxemburg