Koaličné strany SMK, SDKÚ a KDH majú preferencie viac-menej stabilizované. Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK však hovorí, že konflikt vnútri koalície ju ako celok oslabil, lebo výraznejšie narástla popularita opozičných strán.
Ruskova ANO prešla do opozície a jej preferencie sú podľa prieskumu MVK 2,5 percenta. Pokles popularity ANO mal podľa Haulíka dve fázy - problém zmeniek predsedu strany Pavla Ruska najskôr znamenal zníženie preferencií na 5 percent a rozkol vnútri ANO neskôr priniesol pokles o ďalšie 2 až 3 percentá.
V radoch opozície možno pozorovať silnejúce preferencie Smeru, pokles popularity HZDS, ktoré má podľa MVK už menej ako 10 percent, a vzostup Slotovej SNS. Podľa Haulíka ide o tendenciu, ktorá sa prejavuje dlhodobejšie. HZDS od októbra minulého roku do septembra tohto roka kleslo o 5 percent a SNS o toľko stúpla. Možno predpokladať, že časť voličov HZDS sa presunula k SNS, povedal Haulík.
HZDS sa tomu snaží zamedziť, začiatkom mesiaca prejavilo záujem o národne orientovaných voličov, keď vytvorilo blok so Slotovými konkurentmi Pravou SNS a Zjednotenou SNS. V HZDS sa tiež často spoliehajú na to, že predseda strany Mečiar môže svojou aktivitou zvrátiť pokles preferencií. Haulík je však skeptický. "Ani v poslednom období Mečiar nebol pasívny, ale k poklesu HZDS došlo." Sociológ sa domnieva, že na popularitu HZDS mal vplyv prestup poslancov hnutia Džupu a Kolesára ku koalícii a spôsob, ako ho politici komentovali.
Nad hranicu zvoliteľnosti sa nedarí dostať SF, pohybuje sa na úrovni okolo 4 percent. Haulík hovorí, že by malo rozšíriť tematickú ponuku a personálne sa posilniť. "Je to strana jednej ženy," povedal o predsedníčke Zuzane Martinákovej. Voliči môžu mať podľa sociológa tiež obavu, že SF je vnútorne slabé na to, aby sa samo dostalo do parlamentu. (sp)