BRATISLAVA - Predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník možno porušil etický kódex vlastnej strany. Píše sa v ňom, že predseda strany, ani jeho manželka sa nesmú uchádzať o zákazky "v rámci procesu verejného obstarávania ani o obchodné zmluvy s verejnou inštitúciou alebo inštitúciou s rozhodujúcim vplyvom štátu".
Ak člen DS kódex poruší a nenapraví chybu, ktorú urobil, môže byť až odvolaný z funkcie. Podpredseda DS Jozef Mečiar nevylúčil, že sa prípadom bude vo štvrtok na rokovaní zaoberať predsedníctvo strany.
Firma Kaník a spol., ktorej spoločníkmi sú minister s manželkou a konateľkou manželka, žiadala z eurofondov 22 miliónov na zvýšenie ubytovacej kapacity a dostavbu relax-centra a garáže v hoteli Grand Matej v Banskej Štiavnici.
"Nebudem sa vyjadrovať k ministrom iných politických strán, my sme si svoju kauzu riešili v našej strane," povedal poslanec Ľubomír Lintner.
Podpredseda Smeru Pavol Paška povedal, že Kaník sa zachoval nezvyčajne a čudne a "sú to vysvetlenia, na ktoré sme uňho zvyknutí." Káuz spojených s jeho osobou je podľa neho priveľa. Smer Kaníka najviac kritizoval aj v prípade odpustenia dlhov zo Sociálnej poisťovne.
Kaník potom, ako prípad zverejnili médiá, žiadosť stiahol a povedal, že si vezme úver.
"Budeme k tomu musieť zaujať stanovisko," povedal podpredseda Mečiar. "Minister by nemal žiadať nenávratné príspevky z fondov Európskej únie," dodal Mečiar.
Podobný názor má aj prvý podpredseda DS a viceprimátor Bratislavy Branislav Hochel. "Bez ohľadu na náš etický kódex, ak je niekto v pozícii ministra, jeho súkromná firma by o to nemala žiadať, ani keby bola tým najideálnejším uchádzačom." Podľa neho Kaník kódex porušil.
Ďalší podpredseda strany Pavol Frešo si nemyslí, že minister kódex porušil. "Oni majú jeden obyčajný rodinný podnik, tento človek sa vzdal funkcií, išiel robiť ministra, nevidím to ako nejaký zásadný problém."
"V prvom rade chcem zdôrazniť, že uvedený projekt nedostal peniaze, to len dokazuje, že celý proces prebiehal transparentne," tvrdí minister Kaník. Text etického kódexu sa podľa neho nezmieňuje o možnostiach čerpania prostriedkov z eurofondov. Podľa neho vo firme, kde je spoločníkom, "sme sa neuchádzali o prostriedky štátu verejným obstarávaním, ale o prostriedky z fondov Európskej únie".
Kaník tvrdí, že neporušil nielen ustanovenia, ale ani duch kódexu, lebo jeho cieľom je bojovať proti korupcii, a nie znemožňovať členom a predstaviteľom Demokratickej strany podieľať sa na rozvoji regiónov.
Z eurofondov už dostala 150 miliónov aj firma, v ktorej pôsobí ministrov brat Norbert. Ten je tiež funkcionárom DS - predseda okresnej rady v Banskej Štiavnici.
Slovenská agentúra pre cestovný ruch dostala okrem jeho a ministrovej žiadosti ešte ďalších 334. Vyhovela 40, dostať by mali 1,3 miliardy korún. Všetky peniaze nepochádzajú z Európskej únie, časť nákladov hradí aj žiadateľ a časť ide zo štátneho rozpočtu.
(haj, mož)
Čo hovorí etický kódex DS
Predstavitelia DS (predseda, podpredsedovia, členovia predsedníctva) sa nesmú ako členovia štatutárnych orgánov súkromných fyzických a právnických osôb uchádzať o zákazky v rámci procesu verejného obstarávania ani o obchodné zmluvy s verejnou inštitúciou alebo inštitúciou s rozhodujúcim vplyvom štátu. To isté platí pre ich najbližších príbuzných (manžel, manželka).
Člen DS sa nemôže stať funkcionárom DS, pokiaľ nesplní kritériá etického kódexu DS. O členovi DS, u ktorého sa zistí, že nekoná v súlade s etickým kódexom funkcionára DS, sa tieto informácie zverejnia na rokovaniach orgánov strany a ak sa napriek tomu nebude správať v súlade s etickým kódexom funkcionára DS, bude odvolaný z funkcie v DS.
Kódex prijala Republiková rada strany v apríli 2001.