Ing. Frederik Nemeth * FAN studio, šéfredaktor Damas Gruska
Pre kapitalizmus v období globalizácie už nie je dôležitá výroba, ale marketing, tvorba a udržiavanie značky. Značkám sa postupom času podarilo odstrániť hranicu medzi reklamou a vzdelaním či kultúrou, hranicu medzi reklamou a mestom. Značkám venovala Naomi Kleinová dnes už kultovú knihu No logo. Nad jej zmyslom v čase divokého slovenského kapitalizmu sa zamýšľa Barbora Černušáková.
Dezider Kamhal predstavuje vo svojej eseji dve z najvýznamnejších postáv filozofie 20. storočia D. W. Davidsona a W. O. Quina. Nad knihami a myšlienkovým odkazom Maxa Webera rozmýšľa Marek Mocker - o význame protestantskej etiky pre budovanie úspešnej spoločnosti. Mimoriadne aktuálnou je esej Jána Šalgoviča o smerovaní súčasného Nemecka.
Harmonia Caelestis Petra Esterházyho si zaslúži pozornosť nielen ako prvé dielo tohto maďarského autora preložené do slovenčiny, ale aj ako svedectvo o významnom rode, ktorý spoluvytváral aj naše dejiny, a o dobe nie tak dávnej. Záver čísla prináša odpoveď Igora Kapišinského na ostré reakcie, ktoré vyvolala jeho polemická stať o (pre niekoho vágnych) hraniciach medzi vedou a pavedou.
Vďaka širokému tematickému záberu K&S sa zatiaľ darí dodržať i široký autorský záber a aj zámer dať v každom čísle aspoň tretinový priestor novým autorom. (kul)