BRATISLAVA - Minulý rok ponúkla motoristom najnižšie ceny ČSOB Poisťovňa. Z porovnania výšky poistného pre dvanásť rôznych automobilov bola najlacnejšia v šiestich prípadoch. Išlo však len o akciové ceny, ktoré platili do 18. novembra. Po tomto dátume ceny zvýšila na úroveň ostatných poisťovní.
Pri porovnaní neakciových cien bola ČSOB najlacnejšia v prípade dvoch áut. Najlacnejšou poisťovnou sa v tomto prípade stala Generali, v ktorej sa dalo najlacnejšie poistiť sedem automobilov. V troch kategóriách bola najlacnejšia poisťovňa Wüstenrot a v dvoch ČSOB.
Naopak najdrahšou poisťovňou v tomto porovnaní bola Česká poisťovňa Slovensko, v ktorej sa najdrahšie dali poistiť až štyri autá. Vo všetkých prípadoch však išlo o kategóriu automobilov s objemom valcom nad 1800 kubických centimentrov. Pri troch automobiloch by poistka najdrahšie vyšla v Allianz - Slovenskej poisťovni a vo Wüstenrote a pre jedno auto by poistka bola najdrahšia v ČSOB.
Najväčšie rozdiely vznikajú pri tých autách, ktoré majú veľký objem, ale nízky výkon. Niektoré poisťovne totiž poisťujú podľa objemu valcov a iné podľa výkonu motora. Napríklad poistka na Škodu Fabia 1,9 SDi s výkonom 47 kilowatov by v ČSOB by podľa tohtoročných cien vyšla na 6090 Sk. V Českej poisťovni Slovensko, ktorá poisťuje podľa objemu valcov, by stála vyše 12-tisíc korún.
Tento rok pravdepodobne žiadna z poisťovní neponúkne také výrazné zľavy ako vlani. Ako reakciu na nízke ceny ČSOB viaceré poisťovne ponúkali špeciálne zľavy tým zákazníkom, ktorí chceli odísť ku konkurencii. Keďže preto vyberú tento rok na poistnom o vyše miliardu menej ako vlani, budú si musieť tento výpadok vynahradiť. (pcs)