Negatívnejšie sa k islamu stavajú veriaci. Kým islam vníma horšie ako iné náboženstvo len tretina ateistov či nevyhranených, u veriacich je to polovica, asi o 10 % viac veriacich ako ateistov nesúhlasí aj so stavaním mešít či vstupom moslimskej krajiny do Európskej únie.
Ondrej Prostredník, tajomník evanjelickej cirkvi, hovorí, že veriaci môžu vnímať islam ako horšie náboženstvo, ak sa na otázku pozerali "z duchovného hľadiska" - teda, že správne je to náboženstvo, ktoré vyznávam. Nesúhlas s výstavbou mešít je podľa neho dôsledkom "konfesionálneho konzervativizmu", keď sa iné náboženstvá ťažko presadzujú, pripomenul, že ani evanjelici si nemohli stavať svoje kostoly až do tolerančného patentu v roku 1781.
Aj katolícky pápež upozorňuje, že rozšíreniu Európskej únie o Turecko by určite nemalo stáť v ceste to, že má prevažne moslimské obyvateľstvo, rozhodujúce je, či splní kritériá, medzi nimi aj garantovanie náboženskej slobody aj kresťanom.
Tajomník Metropolitnej rady na Slovensku Ján Novák hovorí, že pravoslávni veriaci majú dôvod hodnotiť islam ako horšie náboženstvo, pretože s ním dodnes majú zlé skúsenosti, spomenul búranie chrámov a vraždy "ktoré sa diali, napríklad, aj na Balkáne". K vstupu moslimskej krajiny do únie zatiaľ pravoslávna cirkev nemá stanovisko. (haj)
Prieskum pre denník SME urobila agentúra MVK
v dňoch 17. až 31. augusta 2005 na vzorke 1102 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna pre dospelú populáciu Slovenska
z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti,
regionálneho zastúpenia a veľkosti sídla.