
V Pasove je Stoiber na domácej pôde. Vítala ho nadšená hala. FOTO - REUTERS
Hoci v Nemecku budú voľby až na jeseň (22. septembra), je ich cítíť čoraz viac. Boj medzi vládnymi sociálnymi demokratmi (SPD) a pravicovými kresťanskými demokratmi a sociálmi (CDU/CSU) je zatiaľ veľmi vyrovnaný.
Zdá sa, že bavorský premiér Stoiber (60) má dosť munície na výpady proti spolkovému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi. Bojové pole, na ktorom sa títo politici stretnú, leží vo východnom Nemecku – až 70 percent voličov patrí medzi nerozhodných.
Zlyhania vlády
Na rozdiel od predvolebného boja 1998, keď išlo iba o sľuby, zhodnotia ľudia teraz SPD na základe skúseností: stále veľmi vysokej nezamestnanosti a s tým súvisiacim vyľudnením niektorých regiónov.
Je to Stoiberova šanca: mnohí mladí východní Nemci našli prácu v jeho bavorskej domovine. Zistili, že v tejto starej spolkovej krajine to dobre funguje. Zo zaostalého agrárneho regiónu sa za posledných 25 rokov stalo centrum modernej technológie. Tento model by mohol Stoiber preniesť aj na nové spolkové krajiny, dúfajú východní Nemci.
Priťahovať môže aj Stoiberov autoritatívny štýl a jeho konzervatívne predstavy o ďalšej možnej téme volebného súboja – vnútornej bezpečnosti. Ide najmä o obmedzenie prisťahovalectva.
V regiónoch neďaleko nemecko-poľských a nemecko-českých hraníc sú zjavné čoraz väčšie obavy z nárastu ilegálnej migrácie a z rozšírenia Európskej únie. Stoiber platí ako muž zákona a silná osobnosť, ktorá dokáže vzbudiť dôveru.
Východné Nemecko je v Stoiberovej predvolebnej stratégii najdôležitejšie. V najbližších dvoch mesiacoch tam plánuje šesť návštev vrátane Saska-Anhaltska, kde sa 18. apríla konajú krajinské voľby. Tie budú Stoiberovou prvou skúškou.
Stoiberove slabiny
Mnohí pozorovatelia sú však skeptickí: aj východní Nemci by si mohli spomenúť, že kandidát opozície v minulosti opakovane žiadal znížiť pomoc bohatších spolkových krajín chudobnejším.
Stoiber tiež spochybnil daň solidarity, ktorou každý zamestnanec – mesačne 5,5 percenta dane zo mzdy – prispieva na Budovanie Východu ako transformáciu NDR nazval ešte Helmut Kohl. Stoiber nie je ani veľkým rečníkom. Jeho výroky sa doteraz často obmedzovali iba na kritiku vlády bez toho, aby formuloval jasnú alternatívu.
Ani ako zahraničný politik sa krajinský premiér výrazne neprejavil. Problémy by mohli vzniknúť vo vzťahu s Českou republikou. To ak by Stoiber prevzal požiadavky sudetských Nemcov na anulovanie tzv. Benešových dekrétov, ktoré po druhej svetovej vojne legalizovali hromadné protinemecké etnické čistky. Sudetskí Nemci s touto požiadavkou spájajú prijatie Českej republiky do EÚ. Väčšina vyhnancov a ich potomkov žije v Bavorsku, pod tradičnou ochranou mníchovskej vlády.
Vyrovnaný boj
V jednom sa väčšina Nemcov sedem mesiacov pred voľbami zhoduje: O víťazovi sa ešte nerozhodlo. Výsledky prieskumov verejnej mienky to potvrdzujú: Vládna SPD a opozičný blok CDU/CSU má teraz rovnaké, približne 40-percentné preferencie. 40 plus sa medzi nimi stáva magickým číslom. Oficiálny volebný tím kandidáta na úrad kancelára CDU/CSU Edmunda Stoibera v Berlíne sa preto premenoval na Tím 40 plus.
Bilancia hospodárskeho vývoja je pre Schröderovu vládu hrozivá: namiesto sľúbeného poklesu na 3,5 milióna sa počet nezamestnaných vyšplhal na 4,3 milióna, hospodársky rast predstavoval vlani mizivých 0,6 percenta, štátny deficit sa nebezpečne priblížil trojpercentnej maastrichtskej hranici. Nemecko – niekdajší motor Európskej únie, je hospodárska kalika, napísal americký Newsweek.
Akoby na dokreslenie tejto neutešenej atmosféry sa v týchto dňoch odvíja škandál okolo fingovaných štatistík Spolkového úradu práce, ktorý v žiadnom prípade nepridá na dôveryhodnosti vládneho kabinetu v otázkach hospodárskej politiky. A tá sa má stať najdôležitejšou témou predvolebného boja.
Schröderov šarm
Hoci má opozičná CDU/CSU podľa najnovšieho prieskumu jednopercentný náskok pred SPD, väčšina Nemcov si aj tak myslí, že na jeseň vyhrajú sociálni demokrati. Keby kancelára volili v priamych voľbách, hlasovalo by začiatkom februára 52 percent za Schrödera, ale iba 39 percent za Stoibera.
Süddeutsche Zeitung to vysvetľuje tým, že Schröder vyžaruje väčšiu srdečnosť a zmysel pre humor, a že sa zároveň dokáže perfektne prispôsobiť svojmu prostrediu – či už spolku chovateľov zvierat alebo predstavenstvu prestížneho koncernu.