IRA zatiaľ zahodila len takéto veľké zbrane. FOTO - REUTERS |
Možno už nie sú vojakmi v zdĺhavej vojne proti britským okupantom, ale určite zostali veľmi dobre zorganizovaným kriminálnym gangom. Reč je o Írskej republikánskej armáde (IRA), ktorá podľa Medzinárodnej komisie zbrojných komisárov zničila všetky svoje zbrane.
Venujú sa pašovaniu pohonných látok a cigariet, bankovým lúpežiam a ak je to potrebné, problém im nerobí ani vražda. Žijú ale život
a'la Dr. Jekyll, Mr. Hyde. V noci sú kriminálnikmi, cez deň sa menia ich najdôležitejšie osobnosti na veľkých investorov a pešiaci na obyčajných občanov.
Odhady hovoria, že počas konfliktu v Severnom Írsku nazhromaždila IRA majetok za 400 miliónov dolárov. Len na výpalnom, dobre známom aj v strednej Európe, vraj zarábajú okolo 11 miliónov libier ročne.
Podľa polície ručné zbrane IRA nepovažovala za súčasť odzbrojenia. "IRA bude ďalej fungovať. Nie vojensky proti britskej nadvláde, ale ako milícia, ktorá dodá "svaly" strane Sinn Fein, a ako prostriedok na vydieranie," povedal pre AP bývalý člen IRA z Belfastu. Hovorí, že jeho susedia nemajú v žiadnom prípade v úmysle vzdať sa zbraní potrebných na prežitie v podsvetí.
Politické strany vždy so závisťou hľadia na nákladné kampane Sinn Féin, ktorá je politickým krídlom IRA, v predvolebnom období. Tá sa obhajuje tým, že pre nich pracuje veľa dobrovoľníkov zdarma a vie si dohodnúť dobré ceny v tlačiarňach.
Členovia IRA sú pre políciu nepolapiteľní. Vyšetrovatelia zväčša získajú informácie, kto za zločinom stojí, ale nedokážu zadovážiť dôkazy, ktoré by ich usvedčili. To sa stalo v prípade vraždy Roberta McCartneyho začiatkom roka v centre Dublinu, keď ho po konflikte v krčme zabili členovia IRA a vzápätí po sebe upratali všetky dôkazy. Ani kampaň McCartneyho sestier, ktoré prijal George Bush i Európsky parlament a rozhorčenie spoločnosti nepomohli.
Podobne je to s lúpežou vlani v decembri, keď v Dubline z banky odniesli 22 miliónov libier. Vo februári časť lupu zaistili (2 milióny libier) a chytili 12 ľudí, ktorí boli v spojení s IRA. Vyšetrovatelia, ktorí si želali zostať v anonymite, hovoria, že zvyšné peniaze chce IRA preprať pomocou nákupu nehnuteľností vo Veľkej Británii a v Bulharsku.
Aj jedna z najvplyvnejších postáv IRA, Thomas "Slab" Murphy, je pre políciu "stará firma". Nikdy ho však neobvinili, hoci je známe, že sa podieľal na výrobe mnohých bômb a zo svojej farmy na hranici s Írskom riadi pašovanie benzínu. Jeho kariéru opísal v knižnom bestsellere Krajina banditov Toby Harnden. Murphy je stále na slobode.
(mch)