Oslabovanie kurzu koruny podľa viceguvernérky NBS Eleny Kohútikovej neodráža výsledky slovenskej ekonomiky, ktorá si udržuje priaznivý vývoj. FOTO - ARCHÍV SME |
regionálne vplyvy, ktoré v poslednom týždni zrazili z hodnoty koruny takmer 40 halierov.
"Banková rada konštatovala, že devízový kurz neodráža výsledky slovenskej ekonomiky," povedala včera viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. Navzdory priaznivým ekonomickým ukazovateľom sa koruna oslabovala vinou poklesu na trhoch V4. Veľa zahraničných investorov chápe stredoeurópsky región ako jeden trh, a tomu podriaďujú aj svoje nákupy a predaje. Ak, napríklad, nedôverujú vývoju v Poľsku, sťahujú kapitál aj z ďalších štátov regiónu. Podľa slovenských dílerov bude tento vplyv rozhodujúci aj v najbližšej budúcnosti. "Ďalší vývoj koruny bude závisieť hlavne od regiónu. Zatiaľ chýbajú výraznejšie domáce impulzy. Nepriaznivý vplyv na korunu by mohli mať prípadné informácie o predčasných voľbách," myslí si díler OTP Banky Juraj Mitošinka.
Včera sa koruna oproti euru obchodovala okolo kurzu 38,80 a od rána mala tendenciu sa oslabovať. "Stál za tým región, strácal poľský zlotý," povedal díler HVB Bank Marián Šulko. "Pokiaľ sa dostane na 38,95, tak následne prelomí úroveň 39 korún za euro," dodal.
Elena Kohútiková zároveň poprela špekulácie, že si NBS želá silnejšiu korunu preto, aby spomaľovala infláciu. Predpoveď rastu cien však banka včera upravovala smerom nahor. Úroveň inflácie podľa harmonizovaného (európskeho) indexu by mala v tomto roku dosiahnuť 4,3 percenta, čo je tri desatiny percenta nad hornou hranicou doterajšej prognózy. Dôvody rýchlejšieho rastu cien vidí NBS v zdražovaní tepla, ktoré prekročilo jej odhady. "Vplyv administratívnych opatrení do konca roka 2005 spôsobí prekročenie inflačného cieľa na tento rok, avšak cieľ na rok 2006 by nimi nemal byť ovplyvnený," povedal guvernér NBS Ivan Šramko. Medziročný rast cien podľa národného indexu spotrebiteľských cien by mal podľa nových odhadov centrálnej banky dosiahnuť 4 percentá. (čtk, sita)