Od januára do augusta pribudlo zhruba 18-tisíc uvoľnených z organizačných dôvodov. V januári ich bolo najviac, v auguste najmenej. FOTO - ARCHÍV SME
Od januára do augusta na Slovensku pribudlo zhruba 18-tisíc uvoľnených z organizačných dôvodov. V januári ich bolo najviac, v auguste najmenej. "V januári je viac organizačných zmien," hovorí riaditeľ úradu práce v Žiline Igor Braniša a zamestnanci zasa spravidla koncom roka odchádzajú do penzie.
Generálny riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení František Bruckmayer hovorí, že v čase, keď sa všetko vo veľkom mení, sú personálne zmeny z organizačných dôvodov opodstatnené.
Prepustiť zamestnanca z organizačných dôvodov sa však nedá len tak. Hoci urobiť niekoho nadbytočným zamestnávateľ môže jednoducho, "vyhodiť" ho nemôže zakaždým, keď si zmyslí. Už len preto, že aby výpoveď platila, musí ju zamestnávateľ predrokovať so zástupcami zamestnancov.
Tam, kde odbory nepôsobia, nemá zamestnanec podľa právničky odborového zväzu Stavba Bibiany Dudáčovej žiadnu ochranu. No aj tak nemôže nikto dostať výpoveď pre organizačné zmeny napríklad počas práceneschopnosti, ibaže by bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin.
Všetkých uvoľnených z organizačných dôvodov je každý mesiac menej. Riaditeľka úradu práce v Nitre Lýdia Leskovská to považuje za prirodzené. Vraví, že tak, ako ubúda všetkých evidovaných nezamestnaných, ubúda aj tých, ktorých pracovný pomer sa skončil z organizačných dôvodov. No podľa nej nemožno poprieť, že najmä v prvých mesiacoch bez zamestnania ho uvoľnení z organizačných dôvodov hľadajú aktívnejšie ako tí, ktorých evidujú dlhšie.
Že ich hľadanie nevychádza nazmar, potvrdzuje Zdenka Tvrdá z úradu v Trenčíne. Z tých, ktorí podľa informácií úradu v prvom polroku mali prísť o zamestnanie, do evidencie nezamestnaných prišla len tretina, keď mnohí sa hneď zamestnali - aj "u zamestnávateľa s obdobným výrobným programom a v tej istej profesii, akú vykonávali", napríklad krajčírky či šičky.
Dudáčová si myslí, že z organizačných dôvodov sa už prepúšťa menej aj preto, lebo zamestnávateľ si uvedomuje, že odborová organizácia sa dostatočne vyzná v Zákonníku práce a je schopná zamestnanca ochrániť aj v prípade súdneho sporu o neplatnosť výpovede.
Čo súd?
Ak sa pre výpoveď z dôvodu organizačných zmien zamestnávateľ dostane do sporu so zamestnancom, súd podľa Radka Dudu z ministerstva práce skúma, či zamestnávateľ preukázal, že po tri mesiace po skončení pracovného pomeru znovu nevytvoril zrušené pracovné miesto a neprijal naň niekoho iného. "Napokon sa súdy zaoberajú aj tým, či medzi nadbytočnosťou zamestnanca a organizačnými zmenami je príčinná súvislosť," povedal Duda. (joč)Organizačné dôvody prepustenia zo zamestnaniaIde o jeden z prípadov, keď zamestnávateľ môže niekomu dať výpoveď - vtedy, ak sa zamestnanec stane nadbytočným, pretože zamestnávateľ sa rozhodol, že
zmení svoje úlohy, zmení technické vybavenie, zníži stav zamestnancov "s cieľom zvýšiť efektívnosť práce" alebo urobí iné organizačné zmeny. Ak zamestnanec dostal výpoveď z dôvodu organizačných zmien, po 3 mesiace zamestnávateľ nesmie obnoviť jeho pracovné miesto a po skončení pracovného pomeru naň niekoho prijať.
Výpovedná lehota
Je najmenej dva mesiace. Ak výpoveď zamestnávateľ dal niekomu, kto uňho odpracoval najmenej päť rokov, výpovedná lehota je najmenej tri mesiace.
Ak už výpoveď doručili, výpovedná lehota v zásade začína plynúť od 1. dňa ďalšieho mesiaca. Takže ak výpoveď doručili napríklad 17. júna, tie dva alebo tri mesiace sa začnú odpočítavať od 1. júla.
Zákaz výpovede
Výpoveď z dôvodu organizačných zmien zamestnávateľ nesmie dať,
keď je zamestnanec dočasne práceneschopný, ak si PN úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných alebo psychotropných látok a tiež v čase od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu do dňa ich skončenia, odo dňa, čo zamestnancovi doručili povolávací rozkaz na nástup vojenčiny alebo civilky až do uplynutia prvých dvoch týždňov "civilu" - od budúceho roka to bude bezpredmetné, pretože sa už nebude "rukovať", keď zamestnankyňa je tehotná, keď je na materskej dovolenke alebo keď zamestnanec (zamestnankyňa) je na rodičovskej dovolenke, keď zamestnanec je plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie, keď zamestnanec pracujúci v noci je podľa lekára dočasne nespôsobilý na nočnú prácu. Ak
sa zamestnávateľ alebo jeho časť ruší alebo premiestňuje, zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin (zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke sa to netýka), alebo tehotná zamestnankyňa závažne porušila pracovnú disciplínu, výpoveď zamestnávateľ dať môže. No v prvom prípade (ak sa ruší alebo premiestňuje) to môže urobiť, len ak zamestnanca nemôže ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v doterajšom mieste práce, zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu v doterajšom mieste práce ponúkol. Aby výpoveď bola výpoveďou
Zamestnávateľ ju musí vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov to musí urobiť do 10 dní od doručenia žiadosti zamestnávateľom. Ak k tomu nedôjde, platí, že k prerokovaniu došlo.
Odstupné
Ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov organizačných zmien, ako aj preto, že zamestnávateľ sa ruší alebo premiestňuje, zamestnancovi možno poskytnúť odstupné. Ak so skončením pracovného pomeru zamestnanec súhlasí predtým, čo začne plynúť výpovedná lehota, odstupné mu patrí vo výške najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; ak u zamestnávateľa, ktorý mu dal výpoveď, odpracoval najmenej päť rokov, tak vo výške najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovedné obdobie (najmenej 3 mesiace).
Uvoľnení z organizačných dôvodov
mesiac január február marec apríl máj jún júl august
zaevidovaní nezamestnaní 38 205 20 778 20 079 21 232 22 685 25 005 24 405 21 542
z toho uvoľnení z org. d. 4 411 1 745 1 951 2 237 1 913 2 112 2 599 1 228
zo zaevidovaných nezamestnaných (%) 11,5 8,4 9,7 10,5 8,4 8,4 10,6 5,7
všetci uvoľnení z org. d v evidencii 42 235 40 484 38 660 36 538 34 697 33 737 33 416 31 926
Zdroj: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, prepočet SME