Pri mzdách ich necítiť a prepúšťanie u nás nehrozí," hovorí zamestnankyňa mliekarne v Kežmarku.
Pracovník banskobystrickej Smrečiny tvrdí, že odbory "chránia viac zamestnávateľa ako nás". Na čo vôbec sú?
"Túto otázku niekedy dostávam," priznáva šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, podľa ktorého sú dnešní slovenskí odborári len pioniermi budúcich "správnych" odborov.
Málo vraj protestujú preto, lebo v marci sa dohodli, že tento rok zorganizujú len dve veľké zhromaždenia na celoštátnej úrovni v Banskej Bystrici. Ostatné protesty si musia zorganizovať jednotlivé odborové zväzy, ktorých je takmer 40.
Politológ Martin Svatuška si myslí, že odbory sa nedajú vo všeobecnosti odmietnuť ako nefunkčné, lebo "existuje mnoho odborových zväzov". O Konfederácii odborových zväzov ako najsilnejšej odborovej organizácii si však myslí, že sa spreneverila svojej základnej funkcii. Jej šéf podľa neho "namiesto sústredenia sa na obhajobu práv zamestnancov politizuje odbory, sústreďuje sa na boj proti vláde v spojení so stranou Smer".
Kritický je aj bývalý odborový predák, neskôr poslanec zaniknutej SOP Marián Mesiarik. Odbory sú podľa neho potrebné, ale ich význam netreba posudzovať podľa toho, aké aktivity vyvíjajú na Slovensku. "Máme málo odvážnych predákov, ktorí by to robili z presvedčenia, a nie len preto, aby chodili do nejakej práce."