Priemerný Slovák vlani odpracoval 1735 hodín, čo bolo o 251 hodín menej ako priemerný Čech, ktorý pracuje zhruba toľko čo Maďar či Poliak. Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Samotní ekonómovia si netrúfli odhadnúť, čo všetko na prekvapivo krátky pracovný čas u nás vplývalo.
Niektorí si myslia, že hlavnou príčinou je pružnejší slovenský Zákonník práce. Ten firmám rozviazal ruky pri zamestnávaní ľudí na čiastočné pracovné úväzky. Český ekonomický analytik Petr Dufek pripomína, že Česko má dnes takmer najnižší podiel ľudí, ktorí pracujú na čiastočné úväzky v Európe.
Dôvodom vyššieho pracovného nasadenia v Česku však môže byť aj viac nadčasov, ktoré súvisia s prítomnosťou viacerých úspešných firiem so zahraničným kapitálom a zabezpečeným odbytom.
Hoci je Slovensko stále chudobnejšie než Česko či Maďarsko, nižším počtom odpracovaných hodín sa zasa blíži k vyspelým západoeurópskym štátom.
Napríklad v Česku však podľa ekonóma Jana Vejmělka ľudia môžu pracovať kratšie aj preto, lebo tamojšie firmy majú viac peňazí na nákup nových technológií, ktoré prácu uľahčujú. Tak sa zvyšuje efektivita výroby a produktivita práce.
Slovensko je tento rok podľa Svetového ekonomického fóra z hľadiska konkurencieschopnosti na 41. mieste na svete. Vlani sme obsadili 43. miesto.
Na prvých miestach sa už tradične umiestnili škandinávske krajiny na čele s Fínskom, ako aj USA, Singapur či Taiwan. Tesne pred nami skončili Česi a Maďari, Poliaci sú na 51. mieste.
Autor: tv, mk