"Chcem sa s ním zísť, aby som od neho vyzistil nejaké recepty do volebnej kampane," odôvodnil český premiér Jiří Paroubek denníku MF Dnes, prečo okrem gratulácie k volebným výsledkom s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom dohodol aj jeho bleskovú návštevu v Prahe.
Líder nemeckej ľavice je vzorom, na ktorého jeho rýchlo sa striedajúci českí kolegovia hľadia so zbožnou úctou. Výnimkou nie je ani Paroubek, ktoré mu zvlášť učarila Schröderova schopnosť vymazať v priebehu niekoľkých mesiacov jednoznačný náskok pravice.
O niečo podobné sa pokúša doma. Schröder mu môže priamo pomôcť. V Čechách je nielen symbolom závideného nemeckého blahobytu a sociálnej bezpečnosti, ale aj človekom, ktorý ich bráni pred nárokmi vysídlených sudetských Nemcov.
Podľa nemeckej strany sa obaja politici zídu na pracovnej večeri a budú rokovať o vývoji v Európskej únii. Paroubek pre agentúru ČTK poprel, že by bola Schröderova návšteva podporou ČSSD pred voľbami. Podporu vo volebnej kampani Paroubek podľa svojich slov očakáva skôr zo Slovenska.
Paroubkova inšpirácia Schröderom je však veľmi selektívna. Sám je, aspoň čo sa doterajšieho premiérovania týka, presným opakom tretej cesty hlásanej nemeckým kancelárom. Podobne ako v prípade ďalšej ikony, šéfa britských labouristov Tonyho Blaira na ňom česká ľavica vidí iba schopnosť vyhrať voľby. Sú jej úplne cudzie zmeny, ktoré obaja do ľavicovej politiky priniesli.
Schröder napríklad vylúčil pred voľbami aj po nich spoluprácu s nemeckou Ľavicovou stranou, miernejšou obdobou českých komunistov, napriek tomu, že by to pre neho bol asi najjednoduchší spôsob, ako sa udržať pri moci.
Paroubek naopak chce s ortodoxnými komunistami spolupracovať pred voľbami aj po nich.
Schröder svoju stranu modernizoval, odpútal od odborov, posunul smerom k stredu a prevzal niektoré tradičné pravicové témy. Predčasné voľby inicioval preto, aby získal podporu pre program reforiem odbúravajúcich prebujnený nemecký sociálny systém a zvyšujúcich konkurenčnú schopnosť nemeckej ekonomiky.
Paroubek ide v záujme zvýšenia preferencií opačnou cestou. Zmietol zo stola aj polovičaté pokusy svojich predchodcov o penzijnú či zdravotnícku reformu a uvoľnenie pracovného trhu, naopak rozširuje sociálne dávky. Bráni dokonca zefektívneniu štátneho aparátu vrátane prepúšťania prebytočných úradníkov, veď by sa mohli uraziť a voliť opozíciu.
PETER MORVAY