11-tisíc podnikov, z toho dvesto slovenských. Na prvých miestach sa už tradične umiestnili škandinávske krajiny na čele s Fínskom, ako aj USA, Singapur či Taiwan. Tesne pred nami skončili Česi a Maďari, Poliaci sú na 51. mieste.
Vlani sa Slovensko umiestnilo na 43. priečke. Reálne si však zlepšilo pozíciu o štyri miesta. Do hodnotenia totiž zaradili 15 nových krajín, spomedzi ktorých Katar a Kuvajt sa umiestnili pred nami. V tomto roku správa porovnáva 117 ekonomík sveta. "Očakával sa významnejší rast, ale je to čoraz ťažšie, lebo aj krajiny z vrchu rebríčka napredujú," hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá dodala údaje z našej krajiny.
Správa hodnotila aj konkurencieschopnosť podnikov v podnikateľskom prostredí. Slovensko sa umiestnilo na 39. mieste rovnako ako vlani. Česi aj Maďari si polepšili medziročne o osem priečok a sú na tom lepšie ako my. Poliaci postúpili o 15 priečok, stále však za nami zaostávajú. "Nepovedal by som, že naši podnikatelia nedocenili reformy. Je tu ešte veľa problémov, napríklad, korupcia či vymáhateľnosť práva," hodnotí Kičina príčiny našej stagnácie.
Slovenskí podnikatelia pozitívne hodnotia hlavne dostupnosť úverov, tá je na Slovensku podľa správy desiata najlepšia na svete. Súvisí to s reformou bankového sektora pred piatimi rokmi. Pomerne dobre je na tom krajina aj v očakávaniach hospodárskeho rastu. "Napokon, makroekonomické výsledky to potvrdzujú," hovorí Kičina. Podnikatelia nie sú spokojní s efektívnosťou verejných výdavkov, nepotešila ani vlaňajšia vyše 7-percentná inflácia.
Za najväčšie negatíva nášho trhu sa považuje organizovaný zločin, miera nezávislosti súdnictva a hlavne klientelizmus. Správa uvádza ako problémy aj byrokraciu, korupciu a nedostatočnú infraštruktúru. Na Slovensku chýba aj rozvinutý kapitálový trh. Naopak, pozitívne sú hodnotené pracovné predpisy a dane. V prospech krajiny vyznieva aj zlepšujúca sa úroveň technológií súvisiaca so zahraničnými investíciami.
Slovensko sa prvýkrát ocitlo v správe v roku 2001, pohybovalo sa okolo 50. priečky. Odvtedy sa jeho postavenie zlepšuje, v priemere o dva body ročne. "Veríme, že budúci rok bude hodnotenie pozitívnejšie. Vyhliadky máme dobré, verím, že sa môžme zlepšiť o ďalšie dve, tri miesta," hovorí Kičina. Budúci rok by sa viac mali prejaviť následky reforiem, podnikatelia dotazníky do tohtoročnej ankety totiž vypĺňali pred siedmimi mesiacmi. (mk)