BRATISLAVA - Slovenská konsolidačná, ktorá spravuje problémové úvery z bývalých štátnych bánk, získala v prvých jedenástich mesiacoch minulého roka predajom pohľadávok 1,26 miliardy korún. Väčšinu peňazí použila na zvýšenie základného imania Poštovej banky, kde je majoritným akcionárom. Výdaje na správu a vymáhanie pohľadávok dosiahli do novembra 303,6 milióna korún. Rozdiel tak tvoril 866 miliónov, no keby sa zrealizoval aj dohodnutý predaj ruských pohľadávok, ktoré pôvodne prevzala z VÚB, mohla byť minuloročná bilancia konsolidačnej ešte priaznivejšia.
Približne pred rokom organizovala Slovenská konsolidačná verejnú obchodnú súťaž, v ktorej sa jej podarilo nájsť kupcov piatim z ponúkaných štrnástich pohľadávok. Boli medzi nimi aj dve pohľadávky voči ruským dlžníkom. Práve pri nich dosiahla nadpriemerný výnos. Napokon však peniaze za ne nedostala a pohľadávky v účtovnej hodnote približne 700 miliónov korún stále eviduje.
Podľa informácií dostupných v čase vyhodnotenia súťaže mala byť návratnosť pohľadávky voči ťažobnej spoločnosti Chaibukha 18 percent a voči malej banke Yakimanka 12 percent, čo spolu predstavovalo takmer sto miliónov korún. Rentabilita v celej súťaži v priemere dosiahla desať percent a v ďalšom predaji balíka pohľadávok iba 3,31 percenta.
Predaj ruských pohľadávok nakoniec nebol úspešný. „Raz bola dôvodom finančná nespôsobilosť nadobúdateľa. V druhom prípade, a to môžeme len predpokladať, k odstúpeniu od zmluvy došlo pre neadekvátne odhadnutie možností speňaženia predmetnej pohľadávky alebo pre insolventnosť nadobúdateľa,“ povedal hovorca konsolidačnej Patrik Golský. „Chyba rozhodne nespočívala v organizácii uvedeného predaja,“ tvrdí.
Kupujúci pohľadávky voči Chaibuke - spoločnosť Wibo-Swiss od zmluvy odstúpila. Firma S.E.A. - MBM, ktorá mala kúpiť pohľadávku voči Yakimanke, po predchádzajúcej žiadosti o predĺženie termínu splatnosti úhradu nezrealizovala. Zmluva tak zanikla.
Slovenská konsolidačná prevzala začiatkom mesiaca Konsolidačnú banku. Viac či menej problémové pohľadávky v celkovej účtovnej hodnote 111,7 miliardy korún, zdedené najmä z privatizovaných bánk, sú teraz sústredené v jednej inštitúcii. JANA BRONDOŠOVÁ