BRATISLAVA – Maďarský premiér Viktor Orbán pripomenul Slovákom, že ak chcú vstúpiť do NATO, musí ich prihlášku prerokovať a schváliť aj maďarský parlament. Povedal to v maďarskom rozhlase v nadväznosti na slová o kontroverznom zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ku ktorému má Slovensko vážne výhrady.
Slovenských politikov Orbánov výrok rozhneval. Predseda SMK Béla Bugár vášne brzdí: „Ja by som sa k údajným slovám maďarských politikov vyjadroval veľmi opatrne, lebo vždy na druhý-tretí deň sa dozvieme, že to tak nebolo. Pre obe krajiny je veľmi dôležité, aby vzťahy boli minimálne na štandardnej úrovni. Už aj preto, že smerujú do Európskej únie a tá nemá rada budúce členské štáty, ktoré sa medzi sebou hádajú.“
Informáciu o Orbánových slovách prevzali z maďarského rozhlasu tlačové agentúry a väčšina politikov nepochybuje o ich pravdivosti.
„Niektoré štáty uplatňujú terorizmus, niektoré vydieranie. Toto je vydieranie. Myslieť si, že za Dunajom je z hľadiska štátnych záujmov Slovenska baránok, je naivné. Je to partner, ktorý zohľadňuje nároky a požiadavky svojho národa. Je zle, keď si stále myslíme, že by to neurobili. Maďari so svojou veľmocenskou politikou sa budú snažiť urobiť to,“ povedala členka parlamentného výboru pre integráciu, poslankyňa HZDS Irena Belohorská.
Kritizovaný tzv. krajanský zákon zavádza viaceré výhody pre ľudí maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku, napríklad podporu za to, že dajú svoje deti do škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Slovensko nesúhlasí s uplatňovaním maďarského zákona na svojom území a medzi diplomatmi oboch krajín vzniklo mierne napätie.
„Problém nevyrobilo Slovensko. Bolo to jednostranné rozhodnutie maďarského parlamentu bez konzultácií so Slovenskom. Bolo by zlé pre NATO, keby dostala za pravdu koncepcia pána Orbána vytvárať inštitucionálne väzby medzi Maďarskom a občanmi iných štátov,“ povedal nezávislý poslanec Peter Weiss.
Myslí si, že hranie sa na nejaké právo veta v prípade integrácie SR do NATO je príliš silnou kartou. „My vychádzame z princípov medzinárodného práva a nemôžeme vychádzať z princípov liečenia trianonskej traumy, na ktorej je postavená maďarská predvolebná kampaň.“
Poslanec František Šebej (OKS) tvrdí, že Orbán len pripomína fakt. „Ktorýkoľvek parlament z členských krajín aliancie, aj keď dostaneme pozvánku, môže zmluvu neratifikovať. V takom prípade sa krajina nemôže stať členom NATO.“
Šebej si myslí že Orbánove slová sú reakciou na niektoré naše iniciatívy, ktoré môže maďarský premiér vnímať ako diskriminačný prístup k maďarskej menšine.
RICHARD FILIPKO