
Rovnakú liečebnú metódu ako u 30-ročnej pacientky s cievnou mozgovou malformáciou použili už o niekoľko dní odborníci z Martinskej fakultnej nemocnice úspešne aj v prípade ďalšieho pacienta. Tentoraz išlo o muža, ktorému odstránili cievny nádor z oblasti čeľuste. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
MARTIN - V spolupráci so špecialistami z Fakultnej nemocnice v Hradci Králové zvládli martinskí odborníci náročný medicínsky výkon. Tridsaťročnej pacientke, ktorá trpela cievnou malformáciou (zmenou) mozgu, úspešne vykonali endovaskulárnu embolizáciu, čiže upchatie chorobného ložiska. Išlo o prvú operáciu svojho druhu na pôde Martinskej fakultnej nemocnice.
Ako nám povedal prednosta rádiodiagnostickej kliniky Hubert Poláček, pri podobnom ochorení prichádza do úvahy viacero alternatív liečby. Problém sa rieši buď chirurgickým zákrokom, modernými röntgenovými metódami, alebo ožarovaním gama nožom. Gama nôž však na Slovensku nemáme a chirurgický zákrok predstavoval riziká. Malformácia bola totiž na takom mieste v mozgu, kde by mohlo pri operácii dôjsť k porušeniu zrakového vnímania.
Operačný tím Antonína Krajinu z Hradca Králové a Kamila Zeleňáka z martinskej nemocnice sa preto rozhodol pre modernú röntgenovú metódu. Pacientka je v dobrom zdravotnom stave, ložisko sa podarilo zmenšiť o päťdesiat percent. Zvyšok malformácie budú liečiť rádiochirurgicky. Podľa doktora Poláčka sa dajú s pomocou intervenčného neurorádiologického postupu, aký zvolili aj v tomto prípade, dosiahnuť veľmi dobré medicínske výsledky. Pre ďalšie skvalitnenie služieb pacientovi je však potrebné nové moderné prístrojové vybavenie. Klinike chýba napríklad magnetická rezonancia.
KVETA FAJČÍKOVÁ