
Dvadsaťročný Švajčiar Simon Ammann sa stal po Fínovi Mattim Nykänenovi (Calgary 1988) druhým skokanom, ktorý vyhral na jednej olympiáde súťaže z oboch mostíkov. FOTO - REUTERS
Aj Švajčiarom vybuchli na zimnej olympiáde 2002 hokejisti, mužstvo trénera Ralpha Kruegera nepostúpilo z predkola do hlavného turnaja. Na rozdiel od Slovenska však má výprava helvétskeho kríža v Salt Lake City dosť iných športovcov, ktorí dajú zabudnúť na hokejový neúspech. Hviezdou prvej veľkosti vo Švajčiarsku je teraz skokan na lyžiach Simon Ammann. Dvadsaťročný gymnazista šokoval v nedeľu svet prvenstvom na strednom mostíku v Utahskom olympijskom parku a o tri dni vyvrátil reči, že išlo o náhodu - druhé zlato pridal na veľkom mostíku.
„Tak som tu opäť,“ smial sa pehavý chlapík s detskou tvárou a „potterovskými“ okuliarmi, keď v stredu večer pred 15-tisíc divákmi na Medals Plaza znova vystupoval na najvyšší stupeň. Vedľa neho stál strieborný Poliak Malysz, na druhej strane Fín Hautamäki. Hlavný favorit Nemec Hannawald tentoraz nedosiahol na medailu.
„Na veľkom mostíku som si veril, sedí mi viac ako stredný mostík,“ sebavedome vyhlásil Ammann, ktorý po prvom skoku 132,5 m vo finále z nižšieho nájazdu ešte pridal pol metra. Akoby ani nemal nervy. Na rozdiel od nedele (1,5 b.) v stredu vyhral s výrazným takmer 12-bodovým náskokom. Švajčiar napodobnil legendárneho Nykänena z Calgary ‘88, ktorý ako prvý v olympijskej histórii zvíťazil na oboch mostíkoch. Fín vtedy v Kanade pridal aj tretie zlato v súťaži družstiev, no v prípade Ammanna to nie je pravdepodobné - švajčiarske družstvo zaostáva za nemeckým, rakúskym, fínskym. „Oslavy po druhom zlate sme odložili, aj v družstvách chceme urobiť dobrý výsledok,“ vravel, akoby chystal ďalšie prekvapenie.
Simon Ammann doteraz ani raz nevyhral preteky Svetového pohára, zato už má dva zlaté olympijské kovy. V eufórii mu švajčiarski novinári vymýšľajú nové prezývky, „Harryho Pottera“ vystriedal „Simissimo“, no vari najpriliehavejšia je „Swiss Air“. Najčastejšie dostáva otázku, prečo zrazu skáče tak ďaleko. „Máme výbornú partiu, dobre sa v nej cítim. Zúročujem tvrdý tréning, forma prišla v správnej chvíli,“ odpovedá ikstý raz.
Dve zlaté medaily mu doma vynesú prémiu 60 000 švajčiarskych frankov. Ako s nimi naložíte? - pýtali sa ho po stredajších pretekoch. „Vo Švajčiarsku máme dobré banky,“ sucho odvetil Ammann.
Najväčšiu radosť mu však priniesla čerstvá ponuka Petra Saubera, šéfa švajčiarskeho tímu formuly 1, ktorý ho pozval na preteky seriálu MS a dovolí mu zasadnúť do súťažného monopostu C21. Simon sa bez problémov vmestí do úzkeho kokpitu, veď pri výške 172 cm váži len 55 kíl. „To je ako sen. Veď doteraz som sedel iba v jednom aute - mojom malom VW Polo,“ tešil sa na rýchlu formulu kráľ olympijských mostíkov.
ONDREJ GAJDOŠ