BRATISLAVA - Športka má najnovšie na svojom čele - šéfa Tiposu. Pravda, nie "veľká" Športka, ale jej stopercentná dcérska spoločnosť Športka-Plus. Potvrdzujú to čerstvé zmeny v obchodnom registri.
Nepriatelia z lotériovej kauzy, ktorá už päť rokov zamestnáva súdy, sa nečakane prvý raz na čomsi dohodli. Štátny Tipos na prelome augusta a septembra kúpil od súkromnej Športky jej stopercentnú dcérsku spoločnosť, zaoberajúcu sa prevádzkovaním kurzových stávok.
"S mimosúdnym vyrovnaním to však nemá nič spoločné," pripomenul Karol Ruman, predseda predstavenstva Športky, a. s., ktorá od Tiposu s argumentom zneužívania jej značiek a know-how vymáha sumu blížiacu sa už k výške pol druha miliardy korún. "Je to separátny obchod." Potvrdil to aj generálny riaditeľ Tiposu Stanislav Žiačik: "Pôvodne sme zvažovali, že to spojíme s mimosúdnym vyrovnaním, ale nepodarilo sa. Tlačil nás čas, lebo do 30. septembra treba obnoviť licencie na kurzové stávky."
Šéfovia predstavenstiev Športky a Tiposu sú sokovia. Keď vám Ruman nedvihne telefón, ozve sa v jeho odkazovači skeč s úvodnými slovami: "Žiačik, nehraj sa s tým mobilom!" Ako obchodníci si však tľapli. Podľa našich informácií, Tipos zaplatil za Športku-Plus 20 miliónov korún. Predstavitelia firiem to však odmietli potvrdiť s odôvodnením "nevyjadrujem sa" alebo "ide o predmet obchodného tajomstva".
Športka-Plus je z hľadiska obratu desiatou z trinástich firiem, ktoré na Slovensku organizujú kurzové stávky. Posledné tri roky vykazovala istú stratu (najvyššiu v roku 2002: takmer 1,4 mil. korún), ale má okolo stovky zamestnancov, 34 zberní a s ďalšími mandátne zmluvy. Snahám o rozšírenie počtu zberní, tvrdí Ruman, bránil rezort financií vzhľadom na súdny spor s Tiposom. "Navyše by sme po zmene zákona museli navýšiť základné imanie na desať miliónov a reštrukturalizovať portfólio," vysvetľuje dôvody, prečo Športka kladne zareagovala, keď ju Tipos oslovil.
Žiačik si myslí, že Športka-Plus bola zle riadená: "Sme schopní ju urobiť konkurencieschopnejšou. Navyše, prevádzkuje kurzové stávky na termináloch nášho zmluvného partnera G-Tech na základe dôhod z minulosti, ktoré boli pre nás nevýhodné. A chceli sme sa aj vyhnúť súdnemu sporu, ktorý s ňou vedieme."
Ako vysvitlo, po vzore "veľkej" Športky zažalovala Tipos na súde predvlani aj "malá": Športka-Plus. Logicky možno predpokladať, že nové "tiposové" vedenie Športky-Plus čoskoro žalobu stiahne. Či aj zmení názov spoločnosti (Športka-Plus), sa podľa Žiačika ešte zvažuje.
V hlavnom spore Športka - Tipos pred 14 mesiacmi vyniesol Krajský súd v Bratislave prvý, čiastkový rozsudok, podľa ktorého mal Tipos zaplatiť Športke (aj s úrokmi) 168 miliónov za využívanie jej know-how v prevádzkovaní hier Športka, Šanca a Mates. Najvyšší súd však usúdil, že súd musí rozhodnúť naraz v celom spore a tak sa 11. októbra začína jeho nová etapa.
Zároveň však sporiace sa firmy pokračujú v rokovaniach o mimosúdnom vyrovnaní. "Zatiaľ sme nedospeli k dohode, ktorá by bola pre nás prijateľná," vraví Žiačik. "Pred časom sme sa s manažmentom Tiposu už priblížili k dohode, ale hlavný akcionár Tiposu nesúhlasil," tvrdí Ruman. Jediným akcionárom národnej lotériovej spoločnosti je ministerstvo financií.
MARIÁN ŠIMO