Dvadsaťdva metrov vysoký barokový stĺp patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu v Európe. Na jeho obvode sa nachádza 14 sôch v nadživotnej veľkosti a 30 malých sôch. Na stavbe stĺpa sa v rokoch 1765-1772 podieľali dielne významných sochárov Dionýza Stanettiho a Martina Vogerleho. Sochy zhotovené z pieskovca však veľmi rýchlo podliehali poveternostným vplyvom a už zakrátko bolo nevyhnutné stĺp opravovať. Prvé reštaurovanie sa začalo už v roku 1820. Ani táto snaha o záchranu však nebola dlhodobá. Po sedemdesiatich rokoch sa začala päť rokov trvajúca obnova pod patronátom uhorskej pamiatkovej komisie. Ďalšiu etapu reštaurovania vykonal v roku 1921 český reštaurátor Jindřich Čapek a stĺp si vyžiadal zásah aj v rokoch 1954-1957. Posledné reštaurátorské práce trvajú od roku 1992. (eta) |
Stĺp sv. Trojice
KREMNICA - Barokový stĺp sv. Trojice v Kremnici je jedným z rekordérov v dĺžke reštaurovania. S prípravnými prácami na rekonštrukcii stĺpa sa začalo už v roku 1982, pre nedostatok peňazí sa však nerozbehli.
Stĺp sa začal opravovať až o desať rokov neskôr. Primátor mesta Miroslav Nárožný odhaduje, že hoci celková dĺžka opravy trvá už trinásť rokov, v skutočnosti sa na jeho záchrane pracovalo menej, približne päť rokov.
Návštevníci mesta mohli takmer desať rokov obdivovať jednu z najkrajších pamiatok iba spoza masívneho lešenia. V súčasnosti na stĺpe finišujú so záverečnými prácami na úprave schodiska a balustrády a v novembri by mala byť baroková pamiatka dokončená. Mesto by ju chcelo dať slávnostne vysvätiť počas osláv udelenia mestských privilégií.
Ako nám povedal primátor Kremnice Miroslav Nárožný, mesto dalo na opravu pamiatky približne 14 miliónov korún, s príspevkami ministerstva kultúry a fondov však rekonštrukcia stála až 25 miliónov. Mesto je presvedčené, že obnovená pamiatka tak skoro reštaurátorský zásah potrebovať nebude: "Stĺp svätej Trojice sa v minulosti reštauroval viackrát a nie vždy to boli adekvátne zásahy. Pred terajším reštaurovaním bol v kritickom stave, na čom sa podpísalo nielen prirodzené starnutie materiálu, ale aj to, že sa v meste kúrilo hlavne pevným palivom. Tento problém nám odpadol, takže stĺp by mal pri vhodnom ošetrovaní vydržať," dodal primátor.
Jednotlivé sochy na stĺpe nahradili kópie a zreštaurované originály by mali nájsť miesto v samostatnej expozícii. (eta)