Čo je Európsky diplom Rada Európy udeľuje Európsky diplom od roku 1965 chráneným územiam s mimoriadnymi prírodnými hodnotami a s príkladnou starostlivosťou a ochranou. Prestížne ocenenie doposiaľ udelili 67 výnimočným územiam, dve z nich sú na Slovensku - Národná prírodná rezervácia Dobročský prales a Národný park Poloniny. (sen) |
KOŠICE - Ochrana prírody v Národnom parku Poloniny nespĺňa štandard väčšiny národných parkov v Európe. Tvrdia to členovia Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk z Tulčíka.
Podľa ich názoru zásadné problémy, na ktoré v minulosti viackrát upozorňovali, na území európskeho významu naďalej pretrvávajú. Myslia si, že ich nevyrieši ani návšteva expertov Európskej únie, ktorá začiatkom tohto mesiaca overovala v Poloninách plnenie podmienok a odporúčaní formulovaných v rezolúcii Výboru ministrov Rady Európy. "Pri tomto stave ochrany prírody si Poloniny nezaslúžia byť nositeľom Európskeho diplomu," tvrdí náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk - Východné Karpaty Rastislav Mičaník.
Národný park Poloniny je nositeľom prestížneho ocenenia od roku 1998. V roku 2003 mu ho Výbor ministrov Rady Európy udelil na ďalších päť rokov. Zároveň formuloval aj podmienky a odporúčania, ktorých plnenie je základným kritériom pre udelenie diplomu aj na obdobie rokov 2008 až 2012. Výbor by mal o tom rozhodnúť v roku 2007.
Podľa experta Rady Európy Charlesa Zimmera z Luxemburska, ktorý na východnom Slovensku preveroval plnenie podmienok opätovného udelenia diplomu, situácia v Poloninách sa od jeho predchádzajúcej návštevy v roku 2002 zlepšila. Mičaník však tvrdí, že v národnom parku sa od roku 1998 nič podstatné nezmenilo: "V Poloninách sa naďalej veselo poľuje, v lesoch nad vodárenskou nádržou Starina, ktoré boli v minulosti prekategorizované na hospodárske, i v ďalších lokalitách národného parku sa stále ťaží drevo, nové lesné hospodárske plány absolútne nezohľadňujú výnimočnosť územia," hovorí Mičaník.
Jedinou podmienkou, ktorú čiastočne v Poloninách splnili, bolo podľa jeho vyjadrenia rozšírenie územia s vyšším stupňom ochrany. V júni tohto roku sa po štvorročnej snahe zoskupenia Vlk podarilo presadiť rozšírenie prírodnej rezervácie Udava z pôvodných 50 hektárov na 400.
Ochranári považujú za základný problém rozpor medzi záujmami rezortu životného prostredia a pôdohospodárstva: "Obidva rezorty obhajujú svoje záujmy, operujú legislatívou, ktorá je v mnohých prípadoch protirečivá. V tejto situácii jediným riešením, ktoré by viedlo k efektívnej ochrane prírody v Poloninách, je zonácia národného parku. Zatiaľ však o nej nikto nechce počuť," oponuje Mičaník.
Ochranári sú presvedčení, že Poloniny ako územie európskeho významu by mali mať jasnú dlhodobú stratégiu manažovania, v ktorej by ochrana prírody, podobne ako v iných národných parkoch Európy, mala absolútnu prioritu: "V opačnom prípade treba Diplom Rady Európy vrátiť a národný park zrušiť."
"Podmienky na opätovné udelenie Európskeho diplomu priebežne plníme. Niektoré sa však budú musieť riešiť na úrovni ministerstiev," povedal pre SME riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Jozef Repka. "Nevidím to až tak čierno ako ochranári."
Podľa ministerstva životného prostredia výsledky misie ešte nie sú známe. Ako povedala riaditeľka odboru ochrany prírody a krajiny Anna Jusková, experti Rady Európy by mali vypracovať podrobnú správu v priebehu mesiaca. Kľúčovou otázkou opätovného udelenia Európskeho diplomu Národnému parku Poloniny je zosúladenie lesníckych a poľovníckych aktivít so záujmami ochrany prírody. (sen)