BRATISLAVA - Na odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach možno dostaneme od európskej únie šesť miliárd korún navyše. Celková pomoc únie do roku 2013 by tak nemala byť na doteraz plánovanej úrovni 237 miliónov eur, ale 400 miliónov, v prepočte asi 15,4 miliardy korún.
Podľa Slovenských elektrární bude na likvidáciu bohunickej elektrárne potrebných 1 až 1,2 miliardy eur (39 - 46 miliárd Sk). Spolu s nepriamymi nákladmi to môžu byť tri až štyri miliardy eur (117 - 156 miliárd Sk). Tieto peniaze musí štát nahromadiť v najbližších tridsiatich rokoch.
Odstavenie elektrárne bolo jednou z podmienok Rakúšanov na súhlas so vstupom Slovenka do EÚ. Za to by sa mala na nákladoch na likvidáciu podieľať aj Európa. Ministerstvo hospodárstva predložilo do europarlamentu najprv požiadavku na 700 miliónov eur, s čím poslanci nesúhlasili. Europoslanec za KDH Ján Hudacký nakoniec predložil návrh na 400-miliónovú pomoc. V pondelok ho parlamentný výbor pre energetiku schválil. Návrh ešte musí prejsť hlasovaním parlamentu a musia ho odobriť aj jednotlivé členské krajiny. Zatiaľ má podporu niekoľkých parlamentných frakcií, ostro proti nemu vystupujú zelení.
"Prísľub 400 miliónov je príjemné zistenie. Naši europoslanci odviedli kus dobrej práce," povedal hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech. Elektráreň Jaslovské Bohunice nebude súčasťou privatizácie, onedlho prejde do majetku novej štátnej spoločnosti GovCo. Náklady na likvidáciu elektrárne, ktoré nezaplatí únia, bude musieť zaplatiť štát.
Peniaze na likvidáciu elektrární sa majú hromadiť v špeciálnom štátnom fonde. Ten vznikol až v roku 1995, keď už elektráreň v Bohuniciach roky fungovala. Už dnes je jasné, že peniaze sa nehromadia takým tempom, aby vystačili na vyradenie všetkých jadrových zariadení. Náklady sa podľa oficiálnej štúdie vyšplhajú na 145 miliárd, hoci mimovládne organizácie ich vyčísľujú na 386 miliárd korún. V polovici roka 2004 bolo vo fonde 11 miliárd korún.
"Súčasný deficit vo fonde by mali vykryť prostriedky od únie a peniaze získané z predaja Slovenských elektrární. Dôležitejšie však je, aby parlament zvýšil budúce príspevky Slovenských elektrární tak, aby plne pokryli alikvotnú výšku všetkých nákladov spojených s likvidáciu jadrových elektrární," vysvetľuje Peter Mihók z Priateľov Zeme. Enel, ktorý privatizuje Slovenské elektrárne, žiada záruku, aby jeho odvody do fondu v najbližších rokoch nerástli. Taliani trvajú na tom, aby dlh vo fonde z 90. rokov nemuseli platiť oni, ale spotrebitelia vo vyšších cenách elektriny. Na to v parlamente treba prijať zákon, ktorý pripravujú na ministerstve hospodárstva.