o týždňa aj od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Dnes je ponuka nájomných bytov sústredená takmer výhradne na Bratislavu a okolie. Nájsť prenájom v iných častiach Slovenska je ťažké. Podľa údajov zverejnených na najväčšom realitnom portáli Reality.sk je v súčasnosti na celom Slovensku 4275 voľných bytov na prenájom, z nich len 180 je inde ako v Bratislavskom kraji.
Viac nájomných bytov by malo uľahčiť sťahovanie sa za prácou aj do iných oblastí. "Bolo by žiaduce sústrediť v rámci existujúceho rozpočtu podpory bývania väčší objem prostriedkov na podporu nájomného bývania, predovšetkým v oblastiach s vysokou dynamikou rozvoja a rastom zamestnanosti," píše sa v analýze, ktorú včera predstavil vláde minister práce Ľudovít Kaník.
Ekonomický analytik Ľudovej banky Mário Blaščák predpovedá ekonomické oživenie v tých regiónoch, kam mieri najviac významných zahraničných investorov. "Jednoznačne pôjde o Bratislavu, Trnavu, Trenčín a Žilinu," predpovedá ekonóm. Podľa Kaníkovej vízie, ktorú si včera osvojil celý vládny kabinet, by teda nájomné byty mali vznikať najmä tam.
Zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania už obsahuje paragraf o možnosti vyčleniť peniaze na podporu výstavby nájomných bytov. Kaník je za to, aby boli dotované byty určené najmä pre tých chudobnejších, preto nechce, aby boli nájomné byty veľké. V analýze preto navrhuje obmedziť maximálnu plochu dotovaných nájomných bytov.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odporúča Slovensku zapojiť do výstavby nájomných bytov súkromný kapitál. Poukazuje pritom na fakt, že súčasná nízka ponuka bytov na prenájom sťažuje občanom presťahovať sa tam, kde si nájdu prácu. "Existuje naliehavá potreba politiky, ktorá by zvýšila angažovanosť súkromného sektora na trhu s bytmi," odkazuje organizácia Slovensku s tým, že privátny sektor by mal byť na výstavbu nájomných bytov motivovaný aj legislatívne.