
Obrovská izraelská zástava viala včera pred Múrom nárekov. Po celom Jeruzaleme sa konali demonštrácie Izraelčanov proti rozdeleniu mesta, s ktorým počíta Clintonov mierový plán a s ktorým izraelský premiér Ehud Barak ochotou prijať americké návrhy de facto súhlasil. FOTO – REUTERS
WASHINGTON – Nové a nové americké pokusy o dosiahnutie izraelsko-palestínskej dohody zlyhávajú a je málo pravdepodobné, že prezident Bill Clinton zožne slávu za mierovú iniciatívu, ktorá sa spája s jeho menom, ešte v úrade. Aj keď ho Izraelčania prijali ako základ budúcich rokovaní, Palestínčania jeho mierový plán včera opäť odmietli – údajne sa Washington ignorantsky správa k ich pripomienkam.
Clinton v nedeľu verejne prezentoval svoj plán, ktorý spočíva v tom, že Palestínčania získajú celé pásmo Gazy a väčšinu územia západného brehu Jordánu, ak sa zrieknu práva na návrat pre palestínskych utečencov. Problém utečencov navrhuje Clinton riešiť kompenzáciami. Návrh predpokladá rozmiestnenie medzinárodných síl, ktoré zaistia bezpečnosť v hraničnom pásme s Izraelom v údolí rieky Jordán. Palestínčania by získali kontrolu nad arabskými štvrťami v Jeruzaleme a plán predpokladá aj bližšie nešpecifikovaný kompromis v otázke posvätných miest.
Clinton uviedol, že jeho návrhy síce nekorešpondujú s najodvážnejšími predstavami oboch strán, ale prinajmenšom korešpondujú s ich potrebami. „Ich možné prijatie so sebou prinesie ozajstnú bolesť a obete na oboch stranách,“ povedal. „Tvrdá realita je taká, že neexistuje iná možnosť, než rozdeliť krajinu na dva štáty pre dva národy. Či k tomu dôjde dnes, alebo po ďalšom krvipreliatí, aj tak k tomu nakoniec dôjde,“ dodal.
Clinton sľúbil, že za posledných 13 dní v úrade urobí všetko pre to, aby návrh poslúžil ako podklad na budúce riešenie konfliktu. Odchádzajúci prezident sa totiž obáva, že jeho návrhy „zmiznú spolu s ním“.
Izrael Clintonove návrhy prijal, pretože premiér Ehud Barak potrebuje tak ako odchádzajúci americký prezident veľmi skoro predložiť svojim občanom konkrétne výsledky svojej mierovej politiky. Vo februári totiž ide do premiérskych volieb a po prevzatí moci novou americkou administratívou budú americké iniciatívy na Blízkom východe na čas prerušené. Palestínčania sa však vzhľadom na pokračujúce nepokoje nie sú ochotní podpísať pod žiadnu „ilúziu pokroku“, rámcový dokument, ktorý by neriešil do datailov všetky problémy uspokojivo pre nich.
Podľa agentúry Reuters od 28. septembra prišlo počas nepokojov o život 358 ľudí. Na rokovaniach zatiaľ pretrváva atmosféra nedôvery. Izraelsko-palestínske rokovania o bezpečnosti v Káhire, na ktorých ako americký sprostredkovateľ vystupoval šéf CIA George Tenet, nepriniesli žiaden výsledok. V oblasti očakávajú v stredu ďalšieho amerického predstaviteľa, koordinátora pre Blízky východ Dennisa Rossa.
(kl, čtk)