Tony Blair včera hovoril o reformách v strane, o svojej budúcnosti v nej však pomlčal. FOTO - REUTERS
Na konferencii britskej Labouristickej strany hovoril premiér o budúcnosti a modernizácii strany. O odchode nehovoril
Tony Blair včera na konferencii Labouristickej strany ukázal, že má ešte dosť pary, aby pokračoval ako premiér. Delegáti aj hostia zo Socialistickej internacionály, medzi ktorými bol aj predseda Smeru Robert Fico a český premiér Jiří Paroubek, pozorne počúvali, ako mieni pokračovať.
Výzvou je pokračovať v reformách, tvrdí Blair, často kritizovaný, že posledné roky sa viac ako na Britániu sústredil na vojnu v Iraku.
Odolal narastajúcemu tlaku, aby už oznámil, kedy odstúpi z čela vlády. Bude to predtým, ako sa skončí volebné obdobie jeho tretieho kabinetu? Dovládne až dokonca?
Blair odpoveď nenaznačil a sústredil sa na to, čo by chcel ešte stihnúť a odkázať strane. Riešením do budúcnosti je byť nie "menej New Labour, ale viac New Labour," vyhlásil v Brightone, kde sa konferencia koná.
Pojem "new labour", teda nových labouristov je spojený s jeho nástupom na čelo strany a slávnym víťazstvom v roku 1997, keď rozdrvil konzervatívcov slabnúcich od odchodu Margaret Thatcherovej z politiky v roku 1990.
Labouristi sa vtedy stali modernou stranou a čoskoro sa na nich odvolávali socialistické strany v ostatných európskych krajinách. Túžili po úspechoch, páčila sa im moderná fasáda.
Blair, dnešný minister financií Gordon Brown a súčasný eurokomisár Peter Mandelson zmenili dovtedy výrazne ľavicovú stranu a presekli pupočnú šnúru s odborármi. Prelomili tabu, keď z liberálnej ekonomiky prestali robiť strašiaka a akceptovali neviditeľnú ruku trhu. Zároveň zdôrazňovali adresnú sociálnu politiku, efektívnejšie zdravotníctvo a "vzdelávanie, vzdelávanie, vzdelávanie," teda školstvo. Prosperita a hospodársky rast sa majú stať liekom pre všetkých - bohatých, strednú vrstvu aj tých najchudobnejších.
Strana sa posunula výrazne do stredu a vyhrala dvoje nasledujúce voľby hoci v tohtoročných posledných už voliči dali najavo nespokojnosť, že labouristi mnoho sľubov v oblasti verejných služieb neplnia, alebo len veľmi pomaly.
Napriek tomu s víťazstvom vo voľbách - bolo by štvrté po sebe - sa počíta. Zaručia ho podľa Blaira "na mieru šité opatrenia a hodnoty new labour". Blair často upozorňuje na globalizáciu: "Labouristi sa museli modernizovať, aby zvíťazili v roku 1997 a teraz to musia spraviť znova."
O čom hovoril
Čo zdôraznil
* úspechy vlády
* ďalšie reformy verejných služieb
* ďalšie ekonomické reformy
* odzbrojenie IRA
* fenomén globalizácie a rýchlo sa meniacej spoločnosti
O čom hovoril málo
* o Iraku
O čom nehovoril
* kedy odíde z postu premiéra
Kedy odíde? Podľa manželky Cherie je to ešte ďaleko
Dokedy Tony Blair zostane v úrade včera neprezradil. No ak platí, že manželka vie často viac ako jej manžel, stojí za to citovať Cherie Blairovú, ktorá pre BBC včera odpovedala na otázku, kedy už nebude prvou dámou. "Miláčik, to je ešte veľmi ďaleká budúcnosť. Je to pre mňa také vzdialené, že o tom ani nerozmýšľam."
Blair má chuť užiť si naplno tretie funkčné obdobie, ktoré trvá do roku 2010. Voľby však zvykne premiér zvolávať po štyroch rokoch vládnutia, čo bude v roku 2009. Za jeho nástupcu je všeobecne považovaný minister financií Gordon Brown, ktorého Blair opäť na konferencii vyzdvihol. V čase májových parlamentných volieb sa očakávalo, že by mu mohol žezlo odovzdať na budúci rok, teraz sa odhady pohybujú od roku 2008 až po rok 2009.
"Premiéra zvolili tento rok s veľmi silným výsledkom... Budem naňho naliehať, aby zostal až do konca funkčného obdobia parlamentu," povedal včera minister vnútra Charles Clarke. (mch)