Doteraz mohol NKÚ kontrolovať samosprávu, len ak išlo o peniaze, ktoré im dával štát na tzv. prenesený výkon štátnej správy. Takto si štát platí matriku či stavebný úrad.
Na ostatné hospodárenie dozeral hlavný kontrolór, ktorého si obec určí sama. Podľa zákona mala mať kontrolóra každá obec, ale podľa predsedu NKÚ Jána Jasovského ho má "len necelá pätina obcí" a ešte je otázka, či je aj nezávislý.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý novelu navrhol, pripomína, že samospráva má na starosti "niekoľko desiatok miliárd korún" a korupcia sa jej nevyhýba.
Šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora novelu považuje za zneužiteľný "bič na samosprávu", podľa viceprezidenta Únie miest Slovenska Stanislava Bernáta poslanci "nemajú právne vedomie".
Naopak, prednosta Mestského úradu v Novej Bani Jaroslav Holzer predpokladá, že "to nemá prečo robiť problémy".
Odporcovia novely sa obávajú obmedzenia suverenity samosprávy, ktorá je v princípe nezávislá od štátu. Má ju teraz kontrolovať štátny orgán, hoci ani ten nie je úplne nezávislý, keďže jeho predsedu a podpredsedov volí a odvoláva parlament.
Lipšic hovorí, že tí, čo konajú zákonne a čestne, sa nemajú čoho báť.
Fakt je, že na kontrolu takmer 2900 obcí nemá NKÚ dosť ľudí, aj keď ich posilní o 20. V júli Jasovský predpokladal, že kontrola by sa týkala asi 5 % obcí. Vraj by ju robili len, ak by išlo o "výrazné investície" či "podnety, ktoré by súviseli s nejakou nekalou manipuláciou".
Obhajcovia novely pripomínajú, že NKÚ nebude rozhodovať o použití prostriedkov, len skúmať, či to bolo účelné a efektívne. "To, čo môže byť účelné a efektívne podľa nás, nemusí byť účelné a efektívne podľa NKÚ," oponuje Sýkora.
Autor: joč a sita