Pavol Hrušovský (vľavo) a Béla Bugár sú aj nie sú za predčasné voľby. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Predčasné voľby v čo najskoršom termíne už nie sú aktuálnou agendou SMK a KDH. Včera im opozícia ponúkla svojich 72 hlasov, keď aj HZDS sa pridalo k návrhu na voľby s dátumom 8. apríla. Spolu by vysoko prekonali potrebnú hranicu 90 hlasov.
"Už je neskoro," povedal líder SMK Béla Bugár a dodal, že "zvonka" nechce rozbíjať vládnu koalíciu. Predčasné voľby si vie predstaviť iba so súhlasom celej koalície.
KDH je podľa predsedu Pavla Hrušovského "ľúto", že SDKÚ predčasné voľby odmietla, ale keďže KDH dodržiava dohody, nepodporí návrh opozície.
V KDH sú však aj iné názory. Podpredseda Vladimír Palko hovorí, že keby záležalo iba na ňom, je za to, aby sa vláda vo volebnom zápase "čo najrýchlejšie" stretla s opozíciou.
Opozícia hovorí, že KDH a SMK popierajú svoje nedávne vyhlásenia.
SDKÚ a Lintnerova skupina naďalej predčasné voľby odmietajú a odvolávajú sa na koaličné dohody. "Parlament funguje a vláda vládne," povedal Jirko Malchárek z klubu ANO. Podľa šéfa klubu SDKÚ Milana Horta sa nemieni zapodievať aktivitami opozície, ktoré "destabilizujú menu a váhu Slovenska v zahraničí".
Paradoxne však SMK a KDH aj včera zopakovali, že predčasné voľby stále považujú za najlepšie riešenie. Hrušovský na otázku, či má zmysel, aby o tom vôbec hovorili, odpovedal: "Ak chceme byť seriózny koaličný partner a neporušovať dohody, niet iného riešenia." Bugár povedal, že má zmysel o tom hovoriť, keby to "koalícia vedela prehltnúť".
Pozíciu SMK a KDH označil politológ Samuel Abrahám za "schizofrenickú", keď sa chcú oddeliť od obvinení o kupčení s poslancami a zároveň si zachovať "absolutórium" v rámci koalície. Vládne strany podľa neho nemajú prirodzený dôvod na predčasné voľby, lebo posledný rok vládnutia im môže len pomôcť. Pre SMK a KDH je podľa Abraháma prijateľnejšie byť s niekým, kto je prijateľnejší, ako byť rukojemníkom Mečiara.
Minulý týždeň SMK a KDH argumentovali, že by sa nemuselo ani nájsť potrebných 90 hlasov na skrátenie volebného obdobia. Aj napriek včerajšiemu uisteniu Mečiara o podpore skoršieho termínu volieb Béla Bugár o tom pochybuje. "Všimnite si, čo sa udialo v HZDS. Už ani vlastný hlas negarantuje," hovoril Bugár. Podľa neho ide už iba o hru opozície a pripustil, že to môže byť test principiálnosti KDH a SMK. Bugára to ale nezaujíma, "my si robíme inú politiku".
Podpredseda HZDS Milan Urbáni priznal, že HZDS chce vidieť, ako sa SMK a KDH postaví k ich návrhu. "Je to otázka politickej taktiky. Veľmi kričali, nech sa ukážu."
HZDS doteraz vytrvalo tvrdilo, že voľby budú v júnovom termíne, čo SMK a KDH považovali za kozmetické riešenie. Urbáni poprel, že by HZDS zrazu zmenilo názor. "Vyskočila taká situácia, že asi ten apríl môže byť."
Politológ Abrahám si myslí, že zmena postoja HZDS k júnovému termínu môže byť Mečiarovým "blufom". Podľa Abraháma Mečiar si bol vedomý "schizofrenickej" pozície SMK a KDH, že nechcú ísť proti koalícii, a zároveň ako šéf HZDS musel riešiť nízku popularitu strany.
Fakt je, že ak by sa SMK a KDH pridali k opozícii, za predčasné voľby by malo hlasovať 107 poslancov. SMK po zablokovaní parlamentu opozíciou už vypracovala vlastný návrh s tým, aby boli voľby už koncom marca. Návrh mal aj podporu KDH, ale po minulotýždňovej koaličnej rade názor zmenili. Tvrdili, že nechcú ísť proti SDKÚ a Lintnerovej skupine a že neistá je aj potrebná väčšina 90 hlasov na prijatie ústavného zákona.
Čo povedali politici o voľbách 8. apríla?
Opozícia prišla s návrhom, aby boli predčasné voľby 8. apríla. Za tento termín sa vyslovilo aj HZDS, ktoré doteraz hovorilo o júnovom termíne. Opozícia má 72 poslancov. Lídri KDH a SMK však tento termín odmietli.
DANIEL LIPŠIC, podpredseda KDH a minister spravodlivosti: "KDH je strana, ktorá si plní svoje záväzky. Pokiaľ budeme viazaní koaličnou dohodou, opozičný návrh nepodporíme."
PETER MURÁNSKY, poslanec KDH: "Ak by bol dostatočný počet hlasov, dokonca nad 90, tak sa domnievam, že by sme mali do toho ísť a bolo by potrebné tento termín podporiť."
VLADIMÍR PALKO, podpredseda KDH a minister vnútra: "Keby záležalo iba na mne, som jednoznačne za, pretože táto vláda sa nemá za čo hanbiť a mala by sa v tvrdom volebnom zápase čo najrýchlejšie s opozíciou stretnúť. Nech volič rozhodne. Teraz sa KDH bude snažiť postupovať v zhode s SMK, ale aj s SDKÚ. Sme viazaní koaličnou zmluvou. Úlohou najbližších dní bude postupovať v zhode s SMK a presvedčiť SDKÚ."
MILAN HORT, poslanec SDKÚ: "Platí koaličná zmluva, všetko ostatné sú pre mňa veci nepochopiteľné."
ROBERT KALIŇÁK, poslanec Smeru: "Ak bude na stole návrh so 72 mandátmi, tak je jasné, že je to iba na SMK a KDH. Inak by mali prehodnotiť slová, ktoré hovorili."
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, poslankyňa SF: "Takí politici ako Hrušovský a Bugár by nemali jedno hovoriť a druhé konať. KDH a SMK hovorili otvorene, že najlepším riešením situácie sú predčasné voľby. Keď opozícia dala dohromady viac ako 70 hlasov, aby sa mohlo ďalej rokovať o termíne predčasných volieb, zmenili rétoriku a nepochopiteľne hovoria, že musí ísť o dohodu vládnej koalície. SMK a KDH nikdy o variante, že celá koalícia musí súhlasiť s predčasnými voľbami, nehovorili. Protirečia si, natíska sa preto otázka, či to bola z ich strany len mediálna hra. Bohužiaľ, je nepochopiteľné, že SMK a KDH nechcú aspoň rokovať, lebo to ešte neznamená, že by sme definitívne dospeli k dohode. Legitimizujú tak, že parlament sa stal trhoviskom s mandátmi poslancov, a prijali hru SDKÚ. Je nám to mimoriadne ľúto." (sp)