Peniaze na rekonštrukciu budovy opery už boli schválené dávnejšie. Nový minister si však po nástupe nechal predložiť riešenia niektorých sporných bodov, ako napríklad zvýšenie návštevnosti o asi polovicu, zväčšenie komfortu pre návštevníkov, ale aj možnosť iného využitia priestorov. S plánmi vedenia je momentálne spokojný.
Minister tvrdí, že vyčlenené peniaze budú podliehať prísnej kontrole. "Chceme sa vyhnúť situáciám, ktoré sa opakujú, že z 200-miliónového rozpočtu bude nakoniec 400 miliónov korún. Každú etapu budeme vyhodnocovať".
Len na nákladoch na ubytovanie pre hosťujúcich umelcov opera ušetrí asi milión korún ročne. Riaditeľ opery Rudolf Hromada predpokladá, že po rekonštrukcii zvýšia počet predstavení asi o 100 ročne, návštevnosť stúpne o viac ako 30-tisíc ľudí a tržby sa zdvojnásobia.
Podľa ministra Tótha a riaditeľa Hromadu je situácia v opere kritická a hrozilo, že hygienici kultúrne zariadenia uzavrú. Približne 200 zamestnancov má momentálne k dispozícii tri sprchy, z toho jednu využíva kurič.
Riaditeľ opery tvrdí, že chýbajú šatne a počas predstavenia má asi 100 ľudí jedno spoločné WC pre mužov aj ženy. Orchestrisko už vyhlásili za rizikové pracovisko, chýba klimatizácia a skúšobné priestory.
Budovu Štátnej opery postavili v roku 1929 a o 30 rokov neskôr začalo fungovať divadlo. Myšlienka výstavby nového divadla padla po tom, keď začali stavať Národné divadlo v Bratislave. (wm)