Nerozhodli. Primátor skolaboval

BANSKÁ BYSTRICA - Rozhodnutie o privatizácii štyroch nemocníc s poliklinikou, ktoré sú majetkom Banskobystrického samosprávneho kraja, zatiaľ nepadlo. Predkladateľ návrhu transformácie zdravotníckych zariadení v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Lučenci

Rokovanie o nemocniciach bolo dramatické, invektívy niektorých poslancov smerovali najmä na primátora Žiaru nad Hronom Ivana Černaja, ktorý tvrdí, že transformácia nemocníc je netransparentná a nemorálna. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK


a vo Zvolene poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Čarnoky (ĽS-HZDS) totiž svoj návrh po búrlivej diskusii napokon stiahol.

Viaceré invektívy poslancov smerovali najmä na primátora Žiaru nad Hronom Ivana Černaja, ktorý v minulých dňoch znovu tvrdil, že transformácia NsP je v rozpore so zákonom, je netransparentná a nemorálna. Černaj v napätej situácii dokonca skolaboval a museli k nemu privolať rýchlu zdravotnú pomoc. Neskôr povedal, že má zdravotné problémy, ktoré sa tiež podpísali pod jeho indispozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čarnoky dôvodil, že chcel o privatizácii nemocníc vyvolať diskusiu. Uznal však, že príprava riešenia takéhoto problému si vyžaduje dlhší čas. Odmietol však tvrdenie primátora Žiaru nad Hronom, že transformáciu žiarskej NsP presadzuje v záujme určitej skupiny ľudí, ktorí ju chcú sprivatizovať.

Podľa Čarnokyho návrhu by spomínané nemocnice mali dostať akciové spoločnosti. V nich by malo 66 percent akcií patriť neziskovým organizáciám, ktoré ich teraz spravujú. Ostatné akcie by za symbolickú korunu získal Banskobystrický kraj. Súčasný stav, keď nemocnice sú majetkom kraja a spravujú ich neziskové organizácie, bráni rozvoju nemocníc. Poslanec tvrdí, že prechodom nemocníc do rúk akciových spoločností sa dokončí transformácia týchto zariadení. Ich hodnota je približne 1,5 miliardy korún a ku koncu mája dosahovali stratu asi 650 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorenie akciových spoločností považuje za predčasné aj vedúci odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu Banskobystrického kraja Richard Rišňovský.

Podľa neho neziskovky nemocnice spravujú ešte len tri mesiace a nedá sa zatiaľ zodpovedne konštatovať, ako dokážu hospodáriť. Ak svoju schopnosť riadiť nemocnice a zabezpečovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť zvládnu rok, dva, potom možno uvažovať o zverení majetku akciovkám. Návrh poslanca Čarnokyho preto považuje za veľmi rizikový. Ak by totiž akciové spoločnosti zlyhali, tak by to Banskobystrický kraj nezmenil. Majetok by bol v ich vlastníctve a kraj by nedokázal zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, dodal Rišňovský. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu