V čase, keď bol parlament zablokovaný, vyslovili sa koaličné SMK i KDH za predčasné voľby čo najskôr.
Predsedníctvo SMK v stredu tento týždeň rozhodlo, že na koaličnej rade v ten deň večer bude obhajovať jarný termín volieb a malo sľúbenú podporu KDH. Vo štvrtok potom rozhodlo, že už pripravený zákon o skrátení volebného obdobia nepredloží.
V stredu sa síce koalícii podarilo parlament odblokovať, ale len vďaka dvom prebehnutým poslancom HZDS, ktorí podpísali dohodu o spolupráci s Lintnerovou skupinou poslancov. SMK a KDH sa také riešenie nepáčilo.
Šéf parlamentu a KDH Pavol Hrušovský hovoril, že na Slovensku nastala hlbšia kríza a koalícia by sa nemala uspokojiť s tým, že parlament je uznášaniaschopný.
Kľúčová bola práve koaličná rada. Na nej podľa zistení SME čelila SMK tvrdej kritike premiéra Mikuláša Dzurindu i ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca z Lintnerovej skupiny, ktorí predčasné voľby odmietli. Zajac dokonca hrozil okamžitou demisiou. KDH sa vraj v tejto polemike SMK dostatočne nezastalo.
Po koaličnej rade na tlačovke SMK Bugár hovoril, že strana nikdy nešla proti koalícii.
SMK i KDH sa odvolávali na to, že zákon by nemusel získať dostatočnú podporu. Navyše, keby zákon predložili, znamenalo by to, že vystupujú z koalície. Slovensko by tak čakala veľmi neprehľadná situácia. Zrejme by museli spolu s opozíciou hlasovať za pád Dzurindovej vlády.
Takisto je otázne, kto by vládol až do volieb. K slovu by sa dostal prezident a asi úradnícka vláda. SMK a KDH by vzápätí čelili výčitkám premiéra a SDKÚ, že vládu rozbili. Obe strany sa takisto asi obávali toho, ako by pád vlády strávili ich voliči.
"Zatiaľ ideme ako guľomet," povedal včera v kuloároch jeden z vládnych politikov. Položil si však otázku, dokedy to potrvá.
Ak parlament zostane opäť zablokovaný, alebo ak vyjdú najavo dôkazy o klientelizme či korupcii nezávislých poslancov, SMK a KDH sa k téme predčasných volieb zrejme opäť vrátia.