BRATISLAVA - Dočasný minister hospodárstva Ivan Mikloš sa chystá podať trestné oznámenie na svojho predchodcu Pavla Ruska. Dôvodom je spôsob, akým chcel Rusko zmanažovať spätné odkúpenie 49-percentného podielu Transpetrolu od firmy Jukos.
Slovensko chcelo získať akcie späť po tom, ako sa ruská firma Jukos, ktorá akcie vlastní, dostala do problémov. Mikloš hovorí, že ministerstvo hospodárstva prestalo vo februári oficiálne rokovať s Jukosom a Rusko potom rokoval so spoločnosťou tajne. Nevedeli o tom ostatní ministri, ani väčšina zamestnancov ministerstva hospodárstva.
Hoci šéfom Transpetrolu je bývalý nominant SMK Štefan Czucz, ktorý dnes zastupuje záujmy Jukosu, politici SMK tvrdia, že od Czucza nemali informácie o Ruskových snahách.
Rusko sa bráni a chce na Mikloša podať trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena.
Rôzne kauzy sú s Ruskom spojené od začiatku jeho politickej kariéry. Vo štvrtok Mikloš vyhodil na oči Ruskovi v Site televízie Markíza kauzy od Kia, cez Transpetrol, zmenky, prevod 1,7 miliardy zo štátnej agentúry súkromnej firme, až po Hankook a povedal mu: "Na čo ste sa spoliehali. Že sa takto dá robiť, že toto sa neprevalí?" Rusko reagoval, že ho vyhodili, lebo ho už nepotrebovali na vládnutie.
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje za morálny problém, ak dnes Ruska jeho bývalí partneri tvrdo kritizujú, hoci ešte nedávno boli ticho. "To je daň za koaličné vládnutie. Keď sa vláda skladá z väčšieho počtu strán, je nižšia citlivosť na kauzy."
Šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos považuje za politickú chybu, že o Ruskovi nehovorili skôr. SMK podľa neho žiadala odloženie rokovania o Kia, lenže zostala sama a "väčšina vládnej koalície tvrdila, že všetko je v poriadku". Bárdosovi sa nepozdáva, že ministri až teraz zistili, čo všetko sa dialo. "Neviem, prečo sa nepýtali."
Podľa poslanca KDH Pavla Abrhana jeho strana vždy naznačovala, že Ruskove postupy nie sú štandardné, ale "nikdy sme nemali také dôkazy, ako boli zmenky". Inak by vraj "rozhodne konali podstatne skôr".