Banca d'Italia pod vedením Antonia Fazia (na fotografii) je podľa bývalého ministra financií a hospodárstva Domenica Siniscalca inštitucionálnou obludou. FOTO - SITA/AP |
RÍM, FRANKFURT - Guvernér talianskej centrálnej banky Antonio Fazio by mal odstúpiť z funkcie. Vo štvrtok večer to vyhlásil predseda vlády Silvio Berlusconi. Bolo to po prvý raz, čo takto otvorene vyzval na odchod muža, ktorý už na rezignáciu donútil dvoch ministrov financií.
Vo štvrtok sa funkcie vzdal minister financií a hospodárstva Domenico Siniscalco, ktorý sa nedokázal vyrovnať s bezmocnosťou vlády zbaviť sa Fazia zapleteného do aféry okolo prevzatia talianskej banky Antonveneta. Odpočúvania telefonických rozhovorov naznačujú, že Faziovým favoritom bola Banca Popolare Italiana, ktorej mal nadŕžať v boji s holandskou ABN Amro, ktorá tiež prejavila o Antonvenetu záujem.
O Faziovi je všeobecne známe, že nie je naklonený vstupu zahraničných bánk na domáci trh. Siniscalco ho dokonca nazval "inštitucionálnou obludou", ktorá sa skrýva za nezávislosť centrálnej banky.
"Siniscalco je už druhou obeťou Faziovej moci," skonštatovala Susana Garcia z Deutsche Bank. "Fazio prirástol k svojmu kreslu." Siniscalcovým predchodcom bol Giulio Tremonti, ktorý rezignoval v júli minulý rok - tiež pre nezhody s Faziom po prepuknutí aféry Parmalat.
"Je to hanba a veľká rana pre dôveryhodnosť Talianska," poznamenal Lorenzo Codogno, ekonóm Bank of America. "Je to neuveriteľná story." Obavy o povesť krajiny má aj jej bývalý prezident Francesco Cossiga: "Je to úplná katastrofa, horšie to ani nemohlo byť."
Hoci premiér Berlusconi vyzval Fazia na odchod, viac urobiť nemôže. Podľa jeho slov môže šéfa centrálnej banky donútiť na odchod len jej nadriadená Európska centrálna banka. "Vláda nemá na neho žiadny dosah," vyhlásil.
Nemenovaný predstaviteľ Európskej centrálnej banky však tieto slová odmietol s tým, že Frankfurt nemôže rozhodovať o Faziovom osude. Jeho odvolanie môže navrhnúť len správna rada - orgán združujúci prominentných predstaviteľov biznisu a akademickej obce. Ten na to potrebuje dvojtretinovú väčšinu z trinástky členov, čo môže urobiť návrh nepriechodným.
Fazio sa o Berlusconiho výzve na odchod dozvedel v lietadle do Washingtonu, kde sa koná schôdzka predstaviteľov G7 a Medzinárodného menového fondu. Okamžite reagoval tým, že nemá pocit, že by v kauze Antonveneta pochybil. Za vládu s ním mal pri jednom stole sedieť práve staronový minister Tremonti, čo by mohlo podľa pozorovateľov priviesť Fazia do rozpakov. "Nechápem, kde guvernér berie tú guráž prísť takto do Washingtonu," zamyslel sa Marco Onado, dekan obchodnej fakulty na Bocconiho univerzite v Miláne. (ij, reuters)