Rusi sa Slovensku vyhrážajú priškrtením kohútikov na ropovode. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
ú, že dodávky obmedzia. Na Slovensko v poslednom štvrťroku pritečie len 960-tisíc ton ropy, čo bude o 40 percent menej než zvyčajne.
"Na základe listu Slovnaftu som ruskému ministerstvu energetiky poslal žiadosť, aby ruská strana dodržala zmluvné dodávky," vyhlásil včera zastupujúci minister hospodárstva Ivan Mikloš. V Moskve chce podľa informácií maďarskej tlačovej agentúry MTI o probléme rokovať aj rafinérska skupina MOL, ktorá vlastní Slovnaft. Jediná slovenská rafinéria ešte stále nemá od ruských partnerov harmonogram dodávok ropy na posledný štvrťrok.
Problémy s dodávkami ruskej ropy podľa všetkého neprerastú do diplomatického sporu. Hoci zmluvu nepodpísali firmy, ale priamo krajiny, slovenské ministerstvo zahraničia do sporu zatiaľ vstupovať neplánuje. "My sme v tomto prípade len depozitárom zmluvy, jeho vykonávateľom je rezort hospodárstva," tvrdí hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga s tým, že rezort začne spor riešiť diplomatickou cestou, len ak by sa "situácia vyhrotila".
Ruské obštrukcie s ropou zažila stredná Európa už v polovici 90. rokov. Štátny Jukos vtedy pravidelne meškal s dodávkami. Jediným riešením rafinérií bolo kupovať tú istú ropu cez sprostredkovateľské firmy sídliace na Cypre a patriace ukrajinským podnikateľom s kontaktmi v Kremli. Koncom 90. rokov Jukos ovládli Michail Chodorkovskij a Platón Lebedev, ktorí biznis sprostredkovateľov netolerovali a dodávky začal Jukos plniť sám a spoľahlivo.
Minulý rok v Rusku uväznili majiteľov Jukosu a Kremeľ firmu znova zoštátnil. Je pravdepodobné, že Rusi teraz svojimi vyhrážkami o priškrtení kohútikov na ropovode chcú len prinútiť Slovnaft, aby znova začal ropu odoberať cez sprostredkovateľské firmy patriace podnikateľom s väzbami na Kremeľ. (tv)