BRATISLAVA - Vlasta Pentková zomrela na rakovinu a jej manžel sa päť rokov súdi s lekármi, lebo je presvedčený, že keby ju začali liečiť včas, mohla žiť. Niektoré znalecké posudky mu dávajú za pravdu, iné nie sú o tom presvedčené, no potvrdzujú, že lekári robili chyby.
"Bolo to už minimálne deviate pojednávanie, ďalšie odročili na neurčito, tak čakáme," povedal manžel zosnulej Jozef Pentko o poslednom pojednávaní na Okresnom súde v Považskej Bystrici. Súd vypočul znalca v oblasti onkológie, ktorý predložil posudok. Lekár Jozef Mardiak v ňom tvrdí, že v prípade Pentkovej neboli použité vhodné diagnostické metódy, ktoré by mohli stanoviť "primárne ložisko" zhubného nádoru. Podľa Mardiaka, ak by sa tak stalo a ložisko by bolo objavené, možno predpokladať, že liečba "mohla mať za následok predĺženie života pacientky alebo zlepšenie jeho kvality".
Nemocnica s poliklinikou v Ilave, kde Pentkovú liečili, vedela, že pacientka má rakovinu, ale spočiatku sa tým nikto nezaoberal.
Pacientku prijali v marci 1995 na chirurgickom oddelení nemocnice s tráviacimi problémami. Vybrali jej žlčník a časť tkaniva poslali na skúmanie. Podľa znalcov Dušana Mištuna a Františka Novomeského z Jeseniovej lekárskej fakulty v Martine výsledkom bolo zistenie druhotného ložiska zhubného nádoru, ilavská chirurgia však na tento "významný nález nereagovala".
Pentková sa do nemocnice vrátila po viac ako roku, vybrali jej nádor nad kľúčnou kosťou a poslali ju domov. Po mesiaci si ju opäť predvolali a začali hľadať primárne ložisko rakoviny. Keď sa to nepodarilo, začali s liečbou bez zacielenia. O sedem mesiacov zomrela.
Podľa znalcov bolo chybou, že ilavskí lekári už pri prvom vyšetrení nezabezpečili včasnú diagnostiku a pacientku neliečili. Domnievajú sa, že ani včasná liečba nemusela pomôcť, keďže dôležité je nájsť primárne ložisko, a to sa nepodarilo ani neskôr.
Sťažnosť Pentku riešilo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré ustanovilo komisu šiestich lekárov. Aj komisia konštatovala, že lekári mali už pri prvej hospitalizácii "napísať hlásenie o zhubnom nádore, predvolať pacientku, informovať ju o nutnosti ďalších vyšetrení a liečby". To sa nestalo.
Pacientka zostala bez liečby rok aj osem mesiacov, potom už lekári postupovali správne.
Ministerstvo ešte v roku 1998 prípad posunulo Generálnej prokuratúre, tá vyhlásila, že nejde o trestný čin. Pentko s lekármi označenými v posudkoch za zodpovedných, vedie občiansko-súdny spor.
Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Ilave Marián Brídik sa o prípade nechce vyjadrovať, kým súd nerozhodne. Nechcel ani povedať, či lekári pôsobia v nemocnici. Podľa informácií SME jeden z nich odišiel, no pracuje ako lekár vo Vyšných Ružbachoch, druhý je v Ilave, no už nie ako vedúci oddelenia, ale má ambulanciu.
Pentko sa nedávno obrátil aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ten odpísal, že prípad opäť prešetrí.
(haj)