Kvet mučenky má zložitú stavbu. FOTO - IT
Rod Passiflora (mučenka) pochádza z trópov Južnej Ameriky. Zahŕňa asi štyristo druhov. Passiflora caerulea sa pestuje ako izbová rastlina, P. racemosa má červené kvety, P. edulis rodí plody známe pod názvom maracuja. Tento rod objavili v 17. storočí misionári. Mučenka sa považuje za symbol Kristovho utrpenia: špičky listov predstavujú kópiu, pakorunka - tŕňovú korunu, tri piestiky v kvete - klince, ktorými bol Ježiš pribitý na kríži. Názov rastliny je preto zložený zo slov passio - utrpenie a flos - kvet. Vo svojej domovine rastie ako liana. V izbových podmienkach dosahujú jej výhonky okolo metra, treba ich preto skracovať a prichytávať k drôteným oporám. Kvety mučenky majú zložitú stavbu a sú veľmi neobvyklé. Kvitnú od jari do jesene.
Na jar rastlinu tvarujeme. Všetky staré stonky ostriháme a mladé skrátime na dĺžku 15 centimetrov. Vo vhodných podmienkach je to viacročná izbová rastlina. Vyžaduje si slnečné stanovište. Dobre sa jej darí pri izbovej teplote, ktorú v zime znížime na 10 stupňov. Počas vegetácie rastlinu výdatne polievame (pozor na preliatie). V zimnom období zálievku obmedzíme.
Táto tropická rastlina potrebuje vysoký stupeň vlhkosti. Často ju preto rosíme a kvetináč umiestnime do misky s vlhkými kamienkami. V období vegetácie mučenku hnojíme dva razy do mesiaca štandardným tekutým hnojivom. Každý rok na jar ju presadíme, najlepšie do rašelinového substrátu. V lete ju vyložíme na slnečné miesto v záhrade aj s kvetináčom, ktorý zapustíme do zeme.
Ak mučenka kvitne slabo, prípadne nekvitne vôbec, príčinou býva nedostatočné hnojenie. Pri zimovaní na veľmi teplom stanovišti môžu rastlinu napadnúť červce.
RNDr. JÁN PAVLOVKIN, CSc.
Aký je rozdiel medzi integrovanou a biologickou ochranou v záhradkách? F. C., Trenčín
V rámci integrovanej ochrany v záhradkách patrí k sebe neodmysliteľne ochrana mechanická (preventívna i priama), agrotechnická (voľba vhodných odrôd) a biotechnická (založená na používaní lepových dosiek a semiochemikálií, teda látok, ktoré vylučujú živé organizmy na vzájomné dorozumievanie sa v prírode). Chemická ochrana sa robí na základe signalizácie. Biologická ochrana je založená na regulácii škodlivých organizmov ich prirodzenými nepriateľmi.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.