Očkovať sa odporúča najmä poľovné a služobné psy. FOTO - IT |
v nadmorskej výške 600 až 800 metrov.
Kliešte sa môžu infikovať boréliami, teda pôvodcami boreliózy, v každom vývojovom štádiu počas cicania krvi na nakazenom hostiteľovi. Borélie ostávajú v ich tele počas celého životného cyklu. Ďalšími prenášačmi tejto choroby môžu byť v menšej miere aj niektoré druhy bĺch, komárov, vší a múch.
Borélie sú pohyblivé gramnegatívne baktérie. V našich podmienkach majú najväčšie zastúpenie Borrelia afzelii a garinii (asi 70 percent) a Borrelia burgdorferi sensu stricto (20 percent). Borélie sa z kliešťa na hostiteľa prenášajú počas cicania krvi, a to po 36 až 48 hodinách od prisatia sa parazita. V krvi sa rozmnožia a krvou i lymfou sa šíria do ďalších orgánov. Tam môžu dlhšie prežívať bez vyvolania zápalových zmien a objavenia sa klinických príznakov, čo závisí od odolnosti organizmu.
Najvýraznejšími klinickými príznakmi v ranom štádiu sú apatia, bolestivé zmeny pohybového aparátu a horúčka aj vyše 40 stupňov. Časté sú opuchy lymfatických uzlín. Z neurologických príznakov sa zisťujú zmeny v správaní sa zvieraťa, kŕče a zvýšená agresivita.
Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia proti napadnutiu kliešťami. Patrí medzi ne obmedzenie pohybu psov v ohnisku nákazy a pravidelné používanie účinných prostriedkov, najmä vo forme sprejov a špeciálnych obojkov s insekticídnymi látkami.
Názory veterinárov na vakcináciu proti borelióze sa líšia. Pozorovania však ukázali, že výskyt tejto nákazy pri nevakcinovaných psoch v endemických oblastiach je päťnásobne vyšší ako pri vakcinovaných. Očkovať sa odporúča najmä poľovné a služobné psy, ktoré sa často pohybujú v prírode s vysokým výskytom zamorenia kliešťami. Vakcináciu je vhodné ukončiť pred najvyšším sezónnym výskytom kliešťov. Očkovať sa môžu šteňatá od 12. týždňa, pri prvej vakcinácii je potrebná revakcinácia o 14 až 21 dní. Trvalú imunitu možno dosiahnuť pri každoročnom preočkovaní.
Liečba boreliózy sa robí pod dohľadom veterinárneho lekára. Musí byť komplexná a zahŕňa kauzálnu a symptomatickú liečbu. Kauzálna liečba spočíva v podávaní antibiotík (penicilín, erytromycín, amoxilín a cefalosporíny). Liečenie trvá rôzne dlho v závislosti od použitého antibiotika a štádia ochorenia je to 14 až 30 dní.
Autor: MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO