Potom by sa sociálni demokrati stali najsilnejšou silou v parlamente.
Informácie o niekoľko hodín neskôr poprel šéf strany Franz Müntefering. Na vzájomnej dôvere to pred včerajším prvým sondážnym stretnutím CDU - SPD určite nepridalo.
Rokovací poriadok nemeckého Bundestagu platí od konca 60. rokov. V ňom sa uvádza, že členmi frakcie sú členovia jednej strany alebo "takých strán, ktoré si na základe spoločných cieľov v žiadnej spolkovej krajine nekonkurujú". To je jedine prípad CSU, ktorú možno voliť iba v spolkovej krajine Bavorsko, kde zase nekandiduje CDU. V nemeckom parlamente potom vystupujú už desaťročia ako jedna frakcia.
Sociálni demokrati by teraz chceli pravidlá zmeniť tak, aby členmi frakcie mohli byť iba členovia jednej strany. Podľa médií by okrem hlasov Zelených mohli rátať aj s podporou niekoľkých poslancov Ľavicovej strany.
Úniu (CDU/CSU) tento plán pobúril. Bavorský premiér a šéf CSU Edmund Stoiber to označil za "politickú neslušnosť", ktorá sa bude dať "extrémne zneužiť". Ak to chce SPD zmeniť len preto, aby sa dostala k moci, tak je to politicky nedôveryhodná strana.
Müntefering správy médií neskôr dementoval, ďalej však spochybňuje víťazstvo konzervatívcov vo voľbách. Keď môžu pri talkshow alebo zbierkach vystupovať ako dve strany, prečo žiadajú v parlamente moc ako frakcia, pýta sa Müntefering.
Sociálni demokrati, ktorí skončili v nedeľňajších voľbách tesne za CDU/CSU, si naďalej nárokujú na úrad kancelára. V tom je zatiaľ neprekonateľná prekážka na ceste k veľkej koalícii medzi CDU a SPD.
(mim)