Irán demonštruje silu. Včera na vojenskej prehliadke ukazoval rakety Šahíb, ktoré môžu zasiahnuť Izrael, južnú Európu aj americké základne na Blízkom východe. FOTO - REUTERS |
Iránski lídri hovoria o víťazstve, aj o tom, že Západ nevedel presvedčiť svojich partnerov, že ich krajina predstavuje problém.
Rozhodnutie trojky, že sa nebude ďalej usilovať o pretlačenie kauzy Irán do Bezpečnostnej rady prišlo v čase, keď si Irán pripomína 25. výročie vojny s Irakom. Celý týždeň sú v krajine vojenské prehliadky, ktoré majú demonštrovať silu islamského štátu.
To, že Európa a Amerika museli ustúpiť, je pre teheránsky režim ďalším dôkazom správnosti jeho politiky. Hlavný vyjednávač pre jadrový program Džavád Vajdi agentúre Reuters povedal: "Náš pevný postoj primal úniu, aby zmenila názor."
Európania a Američania upozorňujú, že Irán ešte nevyhral. "Neznamená to, že na Irán teraz zabudneme," cituje agentúra AFP nemenovaného európskeho diplomata, ktorý vyjednával s Iránom o ukončení jeho jadrového programu.
Americká a európska diplomacia chce presadiť rezolúciu v Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Tá má Irán kritizovať za to, že porušuje dohody o nešírení jadrových zbraní. Rezolúcia je podľa viacerých diplomatov len slabým odvarom tej, ktorá mala Irán rovno poslať pred Bezpečnostnú radu OSN.
Ak Európania a Američania chcú jednomyseľné schválenie v atómovej agentúre, nič iné im nezostáva. Aj tam sedia zástupcovia Ruska a Číny. Rovnako silný hlas majú aj krajiny tretieho sveta, ktoré sa samy pokúšajú o jadrový program a aktivity proti Iránu vnímajú ako svoje ohrozenie.
Rezolúcia atómovej agentúry nemá takú váhu ako rezolúcia Bezpečnostnej rady. Pre Irán nepredstavuje žiadne riziko.
Teheránsky režim je ochotný robiť krátkodobé ústupky len v prípade, že mu hrozia Bezpečnostnou radou. Tak to bolo v novembri minulého roka, keď súhlasil s pozastavením jadrového programu. Pred niekoľkými týždňami ho však obnovil. Analytici naznačujú, že rátal s tým, že opozícia Ruska, ktoré s Iránom robí veľké jadrové obchody a Číny, ktorá sa tvári, že treba vyjednávať, bude dostatočne silná.
Vedomie, že mu nehrozí nič závažné, stálo za rozhodnutím rozlomiť pečate na jadrových objektoch a rozbehnúť obohacovanie uránu. To môže slúžiť rovnako na mierové účely, ako na výrobu jadrovej bomby. Irán jadrový program považuje za svoje právo.