Vzácna baroková pamiatka leží bokom od mesta a v minulosti bolo nemožné chrániť ju pred vandalmi. Obnova zničenej kalvárie sa začala v týchto dňoch. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BANSKÁ ŠTIAVNICA - Baroková kalvária v Banskej Štiavnici patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu v Európe. V posledných rokoch chátrala a keďže je vzdialená od mesta, opakovane ju navštevovali vandali. Prvá etapa záchranných prác sa rozbehla v týchto dňoch, hoci s jej začatím sa počítalo už pred rokom.
Na kalváriu sa vtedy napriek sľubom bývalého ministra kultúry Rudolfa Chmela nenašli peniaze a správca pamiatky - rímskokatolícky farský úrad musel predložiť doplnený projekt. S ním nakoniec uspel v grantovej schéme Obnov si svoj dom a na prvú časť prác dostali Štiavničania 3,6 milióna korún.
Ako povedal poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Čabák, pri obnove sa v prvej etape zamerajú na tri kaplnky a dolný kostol. Práve tieto časti sú najbližšie k obývanej časti mesta a nie sú také zničené ako horná časť kalvárie.
"V prvej fáze počítame s elektrickými prípojkami pre celý areál, osvetlením dolnej časti, bleskozvodmi, opravou troch kaplniek a kostola vrátane bytu správcu," hovorí Juraj Čabák.
Bývalý správcovský byt má v budúcnosti opäť slúžiť svojmu účelu, čím by sa zabránilo poškodzovaniu kalvárie. Rozsah a spôsob reštaurovania vnútorných nástenných malieb určí pamiatkový prieskum. Plánuje sa dokončenie omietok na dolnom kostole, zabezpečenie oporného múru a vybudovanie sociálnych zariadení pre návštevníkov.
"Keďže kalvária je ojedinelá nielen sakrálnymi stavbami, ale aj zeleňou a stromami, počítame s vypracovaním projektu obnovy zelene. V rámci nej sa má zistiť zdravotný stav drevín a zabezpečiť ich ošetrenie," dodáva Čabák.
Keďže na komplexnú obnovu kalvárie mimo zabezpečovacieho systému treba približne 40 miliónov korún, vlastník pamiatky sa chce uchádzať o ďalšie granty. Na obnovu pamiatky popri grantových schémach a fondoch chce využiť aj pomoc samospráv, kresťanských spoločenstiev, občianskych združení a podnikateľov.