enie o pracovnom čase. Okrem reprezentantov podnikového sektora takýto zákonník odmieta vládna KDU-ČSL, ale aj opozičná ODS. Vládnuci sociálni demokrati sa pri jeho podpore v parlamente musia spoliehať na komunistov.
Dôvodov kritiky je niekoľko. Nový zákonník napríklad zabraňuje firmám bezdôvodne prepúšťať zamestnancov a ruší možnosť dočasne prideliť zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi. Najsilnejšie znejú kritické hlasy k návrhom, ktoré posilňujú postavenie odborov. "Keď budeme musieť mať pomaly ku každej výpovedi súhlas odborov, radšej ľudí vôbec nezamestnáme," povedal šéf Zväzu podnikateľov Bedřich Danda pre české Hospodárske noviny. Kritici zákona ho napádajú aj pre jeho neústavnosť. Jaroslav Míl, prezident zväzu priemyslu a dopravy, ktorý združuje viac ako1500 firiem rôznych veľkostí pre Hospodárske noviny povedal, že "nový zákonník práce je protizákonný a protiústavný. Chceli sme, aby sa trh práce uvoľnil, ale tento zákonník pre to neurobil nič."
Na porovnanie, posledné zmeny slovenského Zákonníka práce podobne silnú pozíciu odborov nezaviedli. " Odbory by nemali mať silné právomoci, ony nezamestnávajú. Majú byť len partnerom zamestnávateľov pri riešení otázok týkajúcich sa zamestnancov; nemali by mať schvaľovacie právomoci," myslí si Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Českým podnikateľom sa napríklad nepozdáva, že zamestnávateľ nebude môcť prepustiť pracovníka bez udania dôvodu. Prekáža im aj vypustenie inštitútu dohody o hmotnej zodpovednosti, obmedzenie zamestnávateľa nariadiť nadčasy a povinnosť vyžiadať si pred každou jednotlivou služobnou cestou výslovný súhlas s vyslaním. (čtk, tl)