BRUSEL, BRATISLAVA – Európska únia i NATO sa tento týždeň pokúsia posúdiť zdravotné riziká používania uránovej munície a ako súvisí s rakovinovými ochoreniami vojakov NATO nasadených v oblasti Juhoslávie počas bombardovania v roku 1999.
Včera oznámil švédsky minister obrany Björn von Syidow, ktorého krajina momentálne predsedá EÚ, že tému tzv. balkánskeho syndrómu dodatočne zaradili na žiadosť Belgicka a Grécka na program dnešného rokovania bezpečnostného a politického výboru (COPS) v Bruseli.
Minister však upozornil, že nemožno očakávať rýchle odpovede: „Nie je ľahké nájsť definitívne závery k tomuto problému.“ Dnes sa bude balkánskym syndrómom zaoberať najvyšší politický orgán NATO – Severoatlantická rada.
Slovenská armáda si chce v najbližších dňoch vyžiadať povolenie na odber pôdy, vody a potravín z územia Suvej Reky, kde sú naši ženisti, a preskúmať vzorky v našich chemických laboratóriách.
Naši vojaci sú pred vyslaním do zahraničných misií zaočkovaní proti infekčným ochoreniam. „Nie sú im však podávané žiadne protilátky ako ochrana pred chemickými zbraňami, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich zdravie,“ povedal Miloš Fačkovec zo sekcie vojenského zdravotníctva Generálneho štábu Armády SR.
Po návrate sa každý vojak podrobí lekárskej prehliadke a laboratórnym testom. „U tých, kde je podozrenie na poškodenie organizmu toxickými látkami, sa urobia špecializované testy a diagnostika,“ uzavrel Fačkovec.
(tasr, bch)