
Väčšina regionálnych vodární a čistiarní odpadových vôd je dnes v katastrofálnom stave. Peniaze na ich rekonštrukciu chýbajú. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Slovensko môže od roku 2000 čerpať peniaze z predvstupového fondu ISPA. Zdroje z Európskej únie určené pre dopravu a životné prostredie najviac potrebujeme na ochranu vody, stavby a rekonštrukcie čistiarní, kanalizácií a vodovodov.
Kritériá fondu ISPA stanovujú, že projekt musí stáť viac ako päť miliónov eur, teda vyše 200 miliónov korún. Zatiaľ boli schválené projekty pre čistiarne a kanalizácie v Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici a Komárne. „Najpokročilejší je projekt Trenčín, kde už čoskoro začneme s výberovými konaniami na dodávateľov konkrétnych stavebných prác,“ hovorí Sylvia Kniežová, riaditeľka Implementačnej agentúry ministerstva životného prostredia.
Nitra potrebuje vodárne
Rekonštrukcia čistiarne a kanalizácie v Nitre bude stáť 10,3 milióna eur, z čoho únia poskytne polovicu, nenávratný grant 5,18 milióna eur. Hoci finančné memorandum bolo schválené už v roku 2000, s jeho realizáciou sa ešte nezačalo. Problémom je zdržanie v transformácii majetku vodární.
Transformácia majetku vodární a kanalizácií zo štátu na mestá a obce u nás zatiaľ neprebehla v plnom rozsahu. „Ak chceme čerpať peniaze ISPA, potrebujeme mať jasnú právnu subjektivitu konečného príjemcu pomoci,“ hovorí Kniežová.
Aj v Nitre musí najprv majetok vodární prejsť do vlastníctva mesta. Aby sa rekonštrukcia mohla čím skôr rozbehnúť, vláda udelila Nitre výnimku z uznesenia a odsúhlasila možnosť presunu majetku do účtovných kníh mesta. Transformácia dnes čaká na schválenie Fondom národného majetku.
Proces sa rozhodla posúriť aj vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. „Môže sa stať, že by sme o tento projekt prišli. Vstupujem preto do rokovaní s Fondom národného majetku,“ povedala. Tento týždeň by sa veci mali pohnúť. „Fond národného majetku pripravuje zmluvu o bezodplatnom prevode majetku na mesto Nitra tak, aby bola účinná od 16. februára,“ informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Naplánované, schválené, nerealizované
Transformáciu vodární vláda pripravuje už niekoľko rokov. Je naplánovaná, schválená, razantné kroky zatiaľ chýbajú. „Je to nepopulárny krok – vedie totiž k liberalizácii cien a tým aj k zvýšeniu cien vodného a stočného,“ hovorí Kniežová. Meškanie však nepomôže. Kniežová: „Odporúčacie smernice EÚ hovoria o tom, že ceny vodného a stočného by mali tvoriť 3 až 4 percentá z výdavkov domácností. Tak je to v členských krajinách. U nás je to dnes asi 0,9 percenta.“
O prevod hospodárenia s vodou do majetku obcí sa už deväť rokov snaží samospráva. Obce vytvoria vlastné akciové spoločnosti, akcie nebude možné predávať. „Vo všetkých okolitých krajinách sa to už stalo,“ hovorí expert Združenia miest a obcí Slovenska pre životné prostredie Jaroslav Nema.
Vláda už v júni 2001 schválila uznesenie o vytvorení šiestich akciových vodárenských spoločností. „Podľa harmonogramu privatizácie štátnych podnikov vodární a kanalizácií mal fond dostať privatizačné projekty jednotlivých štátnych podnikov v týchto termínoch: VaK Bratislava do 31.10. 2001, SeVaK Žilina do 31. 12. 2001, StVaK Banská Bystrica do 31. 12. 2001, ZsVaK Bratislava do 31. 1. 2002, VsVaK Košice 31. 3. 2002. Do 12. 2. 2002 do 15.15 h nebol do FNM doručený ani jeden,“ prezradila Lesajová.
„Privatizačné projekty sú už u nás na ministerstve. Kedy ich posunieme do Fondu národného majetku, závisí od ich kvality. Je to však našou prioritou, niekedy v priebehu marca by mohli byť prvé uzavreté,“ povedal hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.
EÚ je znepokojená
Na zaostávanie transformácie upozornila našu vládu aj Európska únia. „Bruselu pri posudzovaní našich projektov prekáža nevyjasnenosť vlastníckych vzťahov vo vodnom hospodárstve. Zabraňuje to jednoznačne určiť konečných príjemcov prostriedkov a odhadnúť ich manažérsku kapacitu a finančnú situáciu. Upozornili nás, že by sme mohli prísť o určité projekty,“ povedala Kadlečíková po rokovaní v Bruseli.
Odborníci, ktorí pracujú s projektmi ISPA, sa zhodujú v tom, že hneď ako Slovensko dotiahne transformáciu a odštátni vodárne, naše čerpanie peňazí z európskych fondov sa výrazne zdynamizuje. „Úplne inak by sa to rozbehlo, oveľa rýchlejšie,“ hovorí Nema. „Keď tu bude jasná právna subjektivita príjemcov pomoci, naberie to obrátky. Okrem toho, ISPA je len prípravou na čerpanie peňazí z kohéznych fondov, a to už budú miliardové granty,“ hovorí Kniežová.
BARBORA TANCEROVÁ