Britské ministerstvo obrany v Londýne najprv tvrdilo, že Iračania vojakov prepustili po vyjednávaniach a Briti na väznicu podľa ich informácií nezaútočili. Onedlho však už pripustili, že svojich mužov oslobodili po ozbrojenej akcii.
Guvernér Basry označil akciu britskej armády za barbarský, surový, nezodpovedný čin. "Britské jednotky v sile viac než desať tankov podporovaných vrtuľníkom napadli hlavnú väznicu a zničili ju," povedal guvernér. Obrnených vozidiel bolo šesť a zbúrali múry väznice. Pri incidente utieklo aj niekoľko ďalších väzňov.
"Životy našich vojakov boli v ohrození," vysvetlil útok John Lorimer, veliteľ britských jednotiek v Basre. Obavy mal, keď získal informácie, že vojakov by mali odovzdať šiitskym milíciám. Nasledovníkov militantného duchovného Muktadu Sadra je v tomto juhoirackom meste dosť - požadujú okamžité stiahnutie Britov z ich krajiny.
Útok na väznicu prišiel po nepokojoch v uliciach Basry, pri ktorých dav zaútočil na britské obrnené vozidlá a hádzal na ne zápalné fľaše. Tomu predchádzala prestrelka, pri ktorej dvaja muži v civile začali strieľať na policajnú hliadku. Ukázalo sa, že to boli britskí vojaci oblečení v tradičnom irackom oblečení. Patrili k špeciálnym jednotkám.
Britský minister obrany John Reid tvrdí, že silu použili, až keď sa zablokovali vyjednávania.
Podľa teraz platných zákonov mala iracká polícia Britov vydať ich vojenským orgánom.
Britom sa v Basre doteraz darilo udržiavať pomerne dobré vzťahy so šiitskou populáciou, keď pôsobili v uliciach menej nápadne ako Američania v ostatných častiach Iraku. Teraz sa ich situácia zhoršila. "Toto je terorizmus. Všetko, čo sme mali, boli pušky," hovoril policajt z väznice Abbás Hasan. Hlaveň ozbrojeného vozidla narazila aj do miestnosti, ktorú používali ako modlitebňu.
(mch, reuters, čtk)