povedal Kirchhof v rozhovore pre mníchovský Abendzeitung.
Politológovia tvrdia, že to bol Kirchhof a jeho návrh rovnej dane, ktorý pripravil kresťanských demokratov (CDU/CSU) o jednoznačné víťazstvo. On sám sa však vinný necíti. "Nie môj daňový model bol príčinou zlého volebného výsledku únie, ale nesprávne informácie, ktoré sa o ňom dostali do sveta."
Najviac kritizoval kancelára Gerharda Schrödera, ktorý si "z profesora z Heidelbergu" urobil najúčinnejšiu volebnú zbraň. Kirchhofov návrh na 25-percentnú rovnú daň označil za radikálny a nesociálny a nahnal ľuďom z reforiem opozície strach.
Profesor naznačil, že to nebol len Schröder. Aj mnohí vysokí predstavitelia CDU/CSU a FDP sa od jeho návrhov dištancovali.
Angela Merkelová vymenovala Kirchhofa do svojho volebného tímu ako finančného experta. Počas prvého televízneho duelu o ňom hovorila ako o vizionárovi, ktorého krajina v kríze potrebuje. Vtedy tvrdila, že veľmi skoro vstúpi do strany a po nástupe opozície k moci bude spolkovým ministrom financií. Nič z toho sa už nestane, hoci Angela Merkelová sa na priamu otázku tvárila, že o jeho odchode do ústrania nevie.
Únia sa síce ďalej snaží zostaviť vládu, ale prvou obeťou kompromisov by sa určite stal Kirchhof a jeho predstavy o daňových reformách, proti ktorým mali výhrady všetci potenciálni koaliční partneri. V prípade veľkej koalície CDU/CSU s SPD by boli Kirchhofove šance nulové.
"Vo vláde, na ktorej by sa podieľala SPD, nevidím žiadnu šancu na realizáciu môjho daňového systému," povedal. Inak by to nebolo ani v oboch semaforových koalíciách, keďže Kirchhofa kritizovali aj liberáli a Zelení.
Kirchhof netají, že ho výsledok volieb mimoriadne prekvapil. Napriek tomu to podľa neho nebol premárnený čas. Všetci ľudia už teraz vedia, že to s daňovým systémom takto nemôže ísť ďalej, dodáva Kirchhof. (mim)