Angela Merkelová vyhrala voľby len veľmi tesne. Bude jej to stačiť na kancelársky post? FOTO-REUTERS |
Nemala protikandidáta, takže otázka neznela, či ju zvolia, ale koľko hlasov dostane. Ak by získala výrazne menej ako 92 percent, ktorými sa do čela frakcie dostala v roku 2002, bola by jej pozícia definitívne oslabená. Angelu Merkelovú včera zvolilo 98,6 percenta členov oboch strán.
Na porovnanie - Franz Müntefering dostal ako nový šéf frakcie sociálnych demokratov (SPD) 95,2 percenta, čo kancelár Gerhard Schröder označil za "skutočne skvelý výsledok".
V tichej vojne, ktorú Schröder a Müntefering od nedele proti Merkelovej vedú, je to prvý bod pre líderku CDU/CSU.
Podpora strany je pre Merkelovú mimoriadne dôležitá. Voľba predsedov frakcií sa tentoraz uskutočnila rekordne rýchlo po voľbách. Obe veľké strany tak chceli posilniť mandát svojich lídrov pri vedení rozhovorov o zostavení novej vlády.
Müntefering sa báť nemusel, Angela Merkelová áno. Dotiahla stranu k príliš skromnému výsledku, aby mohla rátať s jej stopercentnou podporou.
Kresťanskí demokrati sa po voľbách zmenili. Po hroznom výsledku zavládla v strane podľa médií bezradnosť, ktorá stranu zjednotila viac než v predvolebnom boji. Ozvali sa len ojedinelé hlasy kritizujúce zlú volebnú kampaň a azda jediný, kto pritom menoval aj Angelu Merkelovú, bol Friedrich Merz. Ten s ňou mal v minulosti spory a do volebného boja priskočil ako finančný expert až v jeho závere - ako vyváženie radikálneho Paula Kirchhofa.
Merkelovú po voľbách podporili aj jej kritici. Napríklad, hessenský premiér Roland Koch, ktorý by ju ešte nedávno vymenil, na prvom povolebnom predsedníctve podľa Spiegel Online vyhlásil: "Musíme byť extrémne konštruktívni a pozerať vpred."
Ani oni nemôžu ukazovať prstom. Volebné výsledky spolkových krajín, kde vládnu Merkelovej kritici, nie sú o nič lepšie než tie celoštátne. Týka sa to aj šéfa sesterskej CSU a bavorského premiéra Edmunda Stoibera. V krajine, kde prakticky vládne len CSU, klesla Stoiberova strana prvýkrát pod psychologickú hranicu 50 percent. Výsledok 49,3 je tretím najhorším v histórii CSU.
Zjednotiť CDU pomohol aj kancelár Schröder. Psychologická vojna, ktorú proti Merkelovej po voľbách rozpútal, vyvolala v strane veľkú solidaritu. Schröder odmieta uznať volebnú porážku a nárokuje si právo na funkciu kancelára. Najnovšie tvrdí, že veľká koalícia medzi SPD a CDU je možná, ak odstúpi Merkelová. Potom odstúpi aj on.