tají, čaká na stanovisko ministerstva zdravotníctva.
Góthovci obedovali praženicu z hríbov, ktoré sami nazbierali. Zo šiestich stolujúcich mali piati kŕče, hnačky a zvracali. Najhoršie bol na tom Zoltán (32), ktorý po jedle vypil pálenku. "Lekár rýchlej zdravotnej pomoci z Komárna povedal, že po injekcii mu bude lepšie. Ukázali sme mu aj hríby, ktoré sme jedli. Hodili sme ich sliepkam, ktoré o pár hodín zdochli," hovorí Imre Góth.
Zoltánovi sa do rána stav nezlepšil a rodina ho priviezla do komárňanskej nemocnice. Tam ho hospitalizovali najprv na internom, potom na oddelení anestéziológie. Jeho stav konzultovali s odborníkmi z troch bratislavských pracovísk - z Toxikologického centra, Prvej internej kliniky a Kliniky anestéziológie. Rozbor vzoriek hríbov ukázal, že ide o muchotrávku zelenú.
"Keď sa pacient dostal k nám, mal už pečeň v takom stave, že bola potrebná transplantácia. Bol akútne hospitalizovaný vo Všeobecnej nemocnici AKH vo Viedni. Transplantáciu predtým schválila poisťovňa," povedal prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Dérerovej fakultnej nemocnice Milan Májek.
Zoltán z Marcelovej neďaleko Komárna po operácii schudol zo 120 kilogramov na 70. Rodina o ňom nemá žiadne informácie. "Žijeme iba zo sociálnych dávok a nemáme peniaze na telefonáty do Viedne," hovorí Imrich Góth. Pochybuje, či lekár rýchlej zdravotnej služby urobil pre Zoltána všetko a prípad chce dať na súd.
Ladislav Barát z neziskovej organizácie Forlife, ktorá len v septembri prebrala komárňanskú nemocnicu, sa vyjadril iba k hospitalizácii pacienta. "Prípad bol nejasný, pretože jeden z rodiny nemal po zjedení hríbov žiadne problémy. Hoci sme na začiatku mali pochybnosti o otrave, liečili sme ho, ako keby o ňu išlo," povedal. K postupu lekára sa nevyjadril, lebo rýchla zdravotná pomoc ešte neprešla pod neziskovú organizáciu.
Primárka oddelenia urgentnej medicíny v Komárne, kam rýchla zdravotná pomoc patrí, tvrdí, že na informovanie médií potrebuje súhlas riaditeľa Forlife. S lekárom, ktorý Zoltána Gótha ošetroval, sa nám nepodarilo skontaktovať. Na pracovisku sme mu nechali telefónne číslo, ale neozval sa nám.
Postup lekára záchranky môže prehodnotiť aj úrad pre dohľad, ak dostane podanie. Ak úrad zistí, že lekár neposkytol správne zdravotnú starostlivosť, môže dostať pokutu od 10-tisíc do milióna. "Úrad môže tiež rozhodnúť, že lekárovi na rok odoberie licenciu," povedala hovorkyňa úradu Radka Miklášová. (bej, dro)