BRATISLAVA - Vláde Mikuláša Dzurindu svitla nádej na prežitie, keď dvaja poslanci HZDS Karol Džupa a Eduard Kolesár prešli ku koalícii. Napriek tomu aj včera zostal parlament zablokovaný, keď k potrebným 76 hlasom chýbal jeden hlas.
Dohoda Džupu a Kolesára s Lintnerovým klubom ANO vyvolala búrlivé reakcie opozície, ktorej politici hovoria o kupčení. Niektorí vyslovili aj podozrenie, že akcia sa udiala s vedomím šéfa HZDS Vladimíra Mečiara a premiéra Mikuláša Dzurindu.
Mečiar to označil za "bohapustú lož". Člen Lintnerovho klubu Jirko Malchárek povedal, že ide o "transparentnú dohodu o spolupráci". Šéf klubu SDKÚ Milan Hort o príchode poslancov z HZDS vraj ani netušil.
Ak sa dnes podarí parlament odblokovať, pozícia vlády bude aj tak veľmi neistá. Menšinová vládna koalícia sa bude spoliehať na osem poslancov, z ktorých siedmi boli pôvodne poslancami za HZDS a jeden za KSS.
Situácia v parlamente sa každým dňom mení a prekvapujúci prechod opozičných poslancov ku koalícii vyvoláva otázky o ich motívoch. Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že pomery v parlamente znižujú schopnosť ľudí vnímať politiku ako obhajobu verejného záujmu a "začnú ju chápať cez osobné a majetkové záujmy".
Podľa Kubína stratégia SDKÚ sfunkčniť parlament za každú cenu zvýšila váhu nezávislých poslancov. Preto by sa mali SMK a KDH pýtať partnerov na podmienky, prečo sa rozhodli podporiť koalíciu. "Pre voličov SMK a KDH by bolo neudržateľné, keby koalícia mala stáť trebárs na hlase takého človeka, ako je Gustáv Krajči, ktorý zmaril referendum," povedal Kubín.
Zatiaľ je otázne, ako sa s tým vyrovnajú SMK a KDH, ktoré požadujú predčasné voľby už na jar.
Predseda SMK Béla Bugár zvolá tento týždeň predsedníctvo strany, aby rozhodlo, či návrh zákona o predčasných voľbách predložia alebo nie. Návrh je už hotový. Bugár preferuje predčasné voľby, "ak bude Národná rada dlhodobo neuznášaniaschopná alebo nám budú padať ministri". SMK určite nepodporí júnový termín volieb, lebo je len kozmetickým skrátením volebného obdobia a nič nerieši.
Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že ak by "to malo ísť pri každom zákone tak, aký je aj začiatok tejto schôdze, parlament by stratil na dôstojnosti a jediným dôstojným spôsobom by boli predčasné voľby". Na poznámku, či dohoda s dvoma novými poslancami z HZDS nie je pre KDH argumentom na predčasné voľby, Minárik podotkol: "Ja som s nimi žiadnu dohodu neuzatváral."
Šéf klubu ANO Ľubomír Lintner nevidí problém v tom, ako sa skladá väčšina na podporu vlády. "Nechceli sme, aby správanie pána Ruska rozbilo koalíciu, ak sa k tomuto postoju pridajú ďalší poslanci, nech sú nezávislí, nech sú z opozície, budem za daných okolností vítať tento postoj," povedal.
Za štyri dni sa odohralo 15 neúspešných pokusov otvoriť septembrovú schôdzu, ale už dnes politici očakávajú, že parlament začne pracovať. Prezentovať by sa mali nezávislí poslanci Ivan Šimko a Gustáv Krajči. Do klubu SMK zasa pribudne nastúpením náhradníka po zosnulom Zsoltovi Komlósym ďalší poslanec.
Včera prvýkrát hlasoval aj Krajči. Na výpise z hlasovania je však uvedený ako neprítomný. Milan Hort z SDKÚ tvrdí, že Krajči mu "úprimne" povedal, že zlyhalo hlasovacie zariadenie a ak by bol dal pán Hrušovský opakovane hlasovať, tak by sme mali 76-ku". Krajči pre Slovenský rozhlas povedal, že zahlasoval, lebo "bolo jasné, že je potrebné, aby parlament začal zasadať".
Predseda Smeru Robert Fico povedal, že potom, ako parlament začne pracovať, sú pripravení "ísť do veľmi veľkých aktivít".
Ako sa hlasovalo v parlamente
Za spriechodnenie parlamentu bolo najskôr 74 poslancov, druhý raz 75. Keby sa prezentovala potrebná väčšina 76 poslancov, parlament by začal rokovať.
Koalíciu podržali nezávislí poslanci Miroslav Abelovský, Ladislav Polka, Ján Gabriel, Alexej Ivanko, Robert Nemcsics. K nim pribudli poslanci, ktorí sa minulý týždeň neprezentovali - Gustáv Krajči a noví nezávislí poslanci Karol Džupa a Eduard Kolesár. S koalíciou včera opäť hlasoval aj poslanec Smeru Bohumil Hanzel. (sp)
Autor: sp, mož